Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Atdheun

Rri Ulur Atdheu Plak

Rri ulur Atdheu plak,
La me lot e la me gjak.
Mijera vjet histori,
me shume rob se ne liri.
Vetem qan e renkon,
trojet e veta kerkon...
Buza vetem i buzeqesh,
kur sheh bijte me armet ngjesh.
Nga cdo ane vjen ze i burrit ,
mu ne Diten e Flamurit,
Nga cdo ane vjen ze i trimit,
ne kete dite te bashkimit.
Jam Kosova e trimerise,
Lulja e bukur e Shqiperise.
Me coi Isa shpirtbiluri,
me tha:"Te therret Flamuri".
I Ilirides jam Iliri,
dhe i lire dua me mbet.
Per cfardo xhevahiri,
Shqiperine s'e jap per jete.
Jam Ulqini , jam Malesia,
edhe mua me therret liria.
Jam Malesia e Dede Gjon Lulit,
jam shqiponja ne pale te flamurit.
Tungjatjeta Nene Shqiperi,
Une jam Cami tek ti vij.
Shqiperi te qofsha fal,
te kam nene e me ke djale.
Jam Presheva neno moj,
nuk mund me te duroj.
Jam flamuri kuq e zi,
S'rri dot me ne roberi.
E dashur Nene Shqiperi,
Ja dhe nje porosi.
Te fala nga mergimtaret,
lot e djerse margaritaret.
Larg ne dhe te mergimit,
shtruam sofren e bashkimit,
mu ne diten e vertete,
Rrofsh moj Shqiperi per jete.

- poezi nga Ardita Hajzeri


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.4 / Votuan:  63

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet