Më mbaj mend (për 1 muaj)

Argjend Lloga
  • Vendlindja:
  • Livadhi 
  • Jeton dhe vepron në :
  • U.S.A. 
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  23
Këndon kryesisht: popullore moderne

Argjend Lloga është këngëtar i njohur. Kengetari i mirenjohur Argjend Lloga ka lindur ne fshatin Livadhi [Struge]. Shkollen e mesme ka kryer ne qytetin e Struges kurse shkollen e larte te turizmit ne Oher. Sa i perket muzikes meritat me te medha per suksesin e tij kan prinderit, Rexhep dhe Meradie Lloga qe kan patur muziken pasion, qe ne hapat e para te femijeris se tij. Qe ne moshen 6 vjecare kengetari ka luajtur ne tre instrumente fyell, cifteli dhe fizarmonik kurse me vokalin ka shkelqyer qe ne ate moshe. Ka kontribuar ne shum aktivitete te artit muzikor shqiptar si; festivale, koncerte mbremjeve gazmore, disa albumeve dhe videoklipe profesionale. Njeh muziken e te gjitha trevave shqiptare nga jugu shqiperia e mesme deri ne veri si dhe ate korcare, shkodrane dhe moderne duke i shoqeruar vet duke luajtur ne piano ne te shumten e rasteve. Ka nje familje te mrekullueshme tre femije: Era, Erindi, Rudini dhe bashkeshortja Samijet. Ne vitin 2010 largohet familjarisht ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, ku atje vendoset per nje periudhe te caktuar dhe enderra e tij esht qe te kthehet ne trojet shqiptare per te len gjurme, vepra dhe me tej ne boten e artit muzikor dhe kultures shqiptare.

Në vitin 1999, Argjend Lloga & Flori Lloga publikojnë videoklipin "Bashk Do Kthehemi N'kosove".

Në Maj 2004, Argjend Lloga merr pjesë në Top Fest 1 me këngën "Me Kenge Me Zure Prite".

Në vitin 2004, Argjend Lloga publikon albumin "Perqafim".

Në Shtator 2005, Argjend Lloga & Flori Lloga marrin pjesë në Mikrofoni I Artë 2005 me këngën "Njeri Qesh E Tjetri Qan".

Në vitin 2006, Argjend Lloga publikon albumin "Njeri Qesh & Tjetri Qan".

Më datë 25 Janar 2008, Argjend Lloga publikon videoklipin "Bashk Do Kthehemi N'kosove".

Më datë 5 Mars 2008, Argjend Lloga & Flori Lloga publikojnë videoklipin "Vendi Ku U Rrita".

Në vitin 2008, Argjend Lloga & Flori Lloga publikojnë albumin "Prisni 1 Minut".

Më datë 11 Tetor 2012, Argjend Lloga & Flori Lloga publikojnë videoklipin "Gurmbeti", në bashkëpunim me Shqipe Kastrati.

Më datë 18 Maj 2013, Argjend Lloga publikon videoklipin "Potpuri".

Më datë 26 Janar 2017, Argjend Lloga & Flori Lloga publikojnë videoklipin "Nga Ajo Dite".

Më datë 7 Shtator 2017, Argjend Lloga publikon videoklipin "Jemi Nji".

Më datë 23 Tetor 2018, Argjend Lloga publikon videoklipin "E Bukura Shqiptari".

Më datë 14 Gusht 2019, Argjend Lloga & Dorina publikojnë videoklipin "Grimce Parajse". Muzika e këngës u punua nga Joniad Banushi. Videoklipi u prodhua nga kompania DArt Channel.

Më datë 23 Nëntor 2019, Bardhe Gega publikon videoklipin "Ushtari I Lirise", në bashkëpunim me Argjend Llogën.

Më datë 5 Shtator 2021, Argjend Lloga publikon videoklipin "Vec Nje Mundesi", në bashkëpunim me Dorinën. Videoklipi u prodhua nga DArt Channel, ndërsa produksioni audio u realizua nga Joniad Banushi.

Më datë 18 Nëntor 2021, Argjend Lloga publikon videoklipin "Nuri Mazari, Vale E Drinit Qe Nuk Vdes Kurre". Teksti i këngës u shkrua nga Hamit Aliaj. Videoklipi u prodhua nga kompania DArt Channel.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë:  ErindLoga  

Komente

Asnjë Koment

Kanali

Youtube

Instagrami

Zyrtar

Profili

Facebook

Shto profile

të tjera


Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Argjend Lloga »

Komente 0