Aristoteli
Aristoteli

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


 • Vendlindja:
 • Stagira Greqi

Biografia

BIOGRAFIA: Aristoteli është një autor/publicist i huaj. Aristoteli (Stagira, 384 pes ose 383 pes - Chalcis, 322 pes) ishte një filozof, shkencëtar dhe logjik i lashtë grek. Aristoteli konsiderohet të jetë një nga mendjet më universale, inovative, pjellore dhe me ndikim të të gjitha kohërave, si për gjerësinë dhe thellësinë e fushave të tij të dijes, përfshirë atë shkencore. Me Platonin, mësuesin e tij dhe Sokratin ai konsiderohet gjithashtu një nga etërit e mendimit filozofik perëndimor, i cili veçanë...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një thënie »

Thënie nga Aristoteli

Thënie

Shtyp foton për ta zmadhuar dhe rishtype për ta mbyllur.
 • 2021-02-08 14:34:41
  Dashuria është një shpirt i vetëm që jeton në dy trupa.
   aforizma
  0
  405
 • 2021-02-08 14:34:41
  Natyra nuk bën asgjë të kotë.
   aforizma
  0
  405
 • 2021-02-08 14:34:41
  Një dallëndyshe nuk bën pranverë.
   aforizma
  1
  404
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk dashuron vërtet ai që nuk dashuron pa reshtur.
   aforizma
  1
  404
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu është nga natyra një kafshë politike.
   aforizma
  0
  403
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu është nga natyra një qenie shoqërore.
   aforizma
  0
  403
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu i matur nuk thotë çdo gjë që mendon, por mendon çdo gjë që thotë.
   aforizma
  0
  403
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu i urtë nuk kërkon lumturinë por mungesën e dhimbjes.
   aforizma
  0
  403
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu meriton lëvdata apo qortime vetëm për gjërat që mund të zgjedhë të bëjë apo të mos bëjë.
   aforizma
  0
  403
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njohja e vetvetes është baza e gjithë urtisë.
   aforizma
  0
  403
 • 2021-02-08 14:34:41
  Askush nuk është mik i atij që ka shumë miq.
   aforizma
  0
  402
 • 2021-02-08 14:34:41
  Dinjiteti nuk matet me titujt që zotëron, por me vetëdijen që i meriton.
   aforizma
  0
  402
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nga jeta, ashtu si nga gostia, është mirë që të mos ikësh as i etur e as i dehur.
   aforizma
  0
  402
 • 2021-02-08 14:34:41
  Pa miq askush nuk do të jetonte dot, edhe po të kishte të gjitha të mirat e tjera.
   aforizma
  1
  402
 • 2021-02-08 14:34:41
  Përdorimi i lirë i inteligjencës vetjake, kjo është lumturia e vërtetë.
   aforizma
  0
  402
 • 2021-02-08 14:34:41
  Pas çiftëzimit secila kafshë është e trishtë.
   aforizma
  0
  402
 • 2021-02-08 14:34:41
  Po të mos ekzistonte asgjë e amshuar, as e ardhmja nuk do të ishte e mundur.
   aforizma
  0
  402
 • 2021-02-08 14:34:41
  Qëllimi i punës është që të fitohet koha e lirë.
   aforizma
  0
  402
 • 2021-02-08 14:34:41
  Së pari duhet të jetosh, pastaj mund të filozofosh.
   aforizma
  0
  402
 • 2021-02-08 14:34:41
  Studimi është investimi më i mirë për pleqërinë.
   aforizma
  0
  402

Komente 0