A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
                    
Çmimi Tekste SHQIP 2013

Ndërmarrim këtë fundvit një nisëm që shpresojmë të bëhet traditë këtu në teksteSHQIP.com. Cili është teksti më i bukur për vitin 2013? Me ndihmën e një jurie profesionistësh dhe neutrale, kemi arritur të përzgjedhim 10 tekstet më të bukura për vitin 2013. Ndoshta nuk janë këngët më të dëgjuara për këtë vit, por ju garantojmë se tekstet e këtyre këngëve janë të bukura dhe ne ju sygjerojmë që ti lexoni dhe ti vlerësoni. Qëllimi i kësaj iniciative është të zhvendosim sadopak vemendjen e lexuesve dhe krijuesve të rinj drejt atyre teksteve të këngëve që vërtet e meritojnë te lexohen. Juria vendosi që Kënga Fituese të shpallet "Bekim" me tekst nga Adrian Hila, kënduar nga Rozana Radi.


Juria: (në rend alfabetik)

 • Adelina Mamaqi
  Adelina Mamaqi është një nga personalitetet e letërsisë shqipe me rreth pesëdhjetë libra të botuar, të ribotuar e të përkthyer brenda dhe jashtë vendit. Ajo është shquar edhe për krijimin e teksteve të këngëve dhe dha vlerësimet për çmimin "Tekste Shqip 2013" në rolin e kryetares së jurisë.

 • Irma Kurti
  Irma Kurti është poete e shkrimtare, por njihet edhe si një krijuese e talentuar e teksteve të këngëve të lehta. Ka marrë pjesë në dhjetëra anketa muzikore, festivale kombëtare e koncerte pranvere. Është botuese e shumë librave dhe fituese e dhjetra çmimeve në Itali ku banon prej vitesh.

 • Mithat Sadiku
  Mithat Sadiku është një nga tekstshkruesit më të njohur nga Kosova, i cili ka bashkëpunuar me dhjetëra artistë. Ai është tekstshkrues i gati gjithë diskografisë së grupit NRG Band, por ka shkruar tekste dhe për Arta Bajramin, Kaltrina Selimin, Leonora Jakupin e shumë e shumë të tjerë.

 • Shkumbin Kryeziu
  Shkumbin Kryeziu jeton në Prishtinë dhe është një këngëtar mjaft i njohur. Ai ka qënë protagonist në muzikën kosovare për vite me radhë edhe si autor këngësh. Ai ështe gjithashtu një ndër producentët më të talentuar shqiptarë dhe drejton shtëpinë filmike "Labia Film".

 • Vullnet Ibraimi
  Vullnet Ibraimi është këngëtar, kompozitor, instrumentist dhe tekstshkrues nga Maqedonia. Ka bashkëpunuar me artistë nga të gjitha trevat shqiptare dhe ka marrë pjesë në shumë festivale. Ai është në konkurrim edhe në Festivalin e fundvitit në RTSH.

Viti 2013:
Tekstet e Këngëve:
 • 1 “BEKIM” 
  TEKSTI: ARDIAN HILA
  KËNDON: ROZANA RADI


  Rrugë të mbarë në jetën tënde
  Më ke mua për çdo dhembje
  Merre fatin në valixhe edhe shko.

  Të mesova dhe nuk dua
  bukën ti ta ndash me fajin
  Kur të bëhesh prind si unë
  Do më kujtosh, do më kujtosh.

  REFRENI:
  Nuk do kesh më nina-nana
  Por refren të egër jete
  Më beso e kam provuar edhe unë
  Kur të qash, ata gezohën
  Kur të qeshësh, do tërbohen
  Kur t’i duash, të urrejnë edhe më shumë.

  Rrugë të mbarë, kokën mos kthe
  Mos harro kush ishe dje
  Fal se falja është e shenjtë
  Mos urre.

  Rrugë të mbarë ty në çdo vënd
  E bekoj unë fatin tënd
  Në çdo nesër që të pret
  jam atje... jam atje.

  Lart  
 • 2 “E KAM PROVUAR” 
  TEKSTI: ARSIM BUNJAKU
  KËNDON: GENTA ISMAJLI


  Në zemrën time e lashë një vend
  Të zbrazët veç për ty
  Në rast se kthehesh dikur pranë meje
  Të jesh sigurt aty

  Të tjerët thonë se ka qenë e shkruar
  T'mos jemi bashkë në këtë jetë
  Por dashuria s'besoj që shuhet
  kur ndihet me t'vërtetë

  REFRENI:
  E kam provuar t’jetoj pa ty
  Me mall në shpirt e me lotë në sy
  E kam provuar që ti jap fund
  Por isha e thyer edhe më shumë
  Kam provuar t'harroj dikur
  Një herë e bëra, s'e bëj më kurrë
  E kam provuar vetëm një herë
  Asgjë pa ty më jo s'kishte vlerë

  Në çdo moment po e pyes vetën
  A do të shoh sërish
  Janë disa gjëra që s'ti kam thënë
  E që duhet ti dish

  Lart  
 • 3 “GABOJA” 
  TEKSTI: OLTI CURRI
  KËNDON: LEDINA ÇELO


  Gaboja...
  Këtu nën lëkurë jeton një shpirt
  që ti s'e njohe kurrë
  Dhe sytë prek ngadalë,
  mbushur me dritë
  Që kurrë s’e pe ti jo

  REFRENI:
  Unë ditë për ditë u tjetërsoja
  Doja ti ngjasoja asaj
  Unë ditë për ditë për ty ndryshoja
  Sa gaboja... Po pse të jem ajo?

  Gaboja...
  Ti kërkoje tjetër emer
  Gaboja...
  Unë jetoja si një tjetër
  Sa e rëndë të zgjohesh vetëm
  Po paguaj të vërtetën
  Gaboja...
  Mbi mëkate flija se të doja.

  Lart  
 • 4 “MË PRIT ATJE”
  TEKSTI: ALBAN SKENDERAJ
  KENDON: ALBAN SKENDERAJ


  Më prit atje, pritëm edhe pak
  Të na bashkohet dhe hëna
  Më prit atje, ti pritëm edhe pak
  Që të piktorojmë jetët tona
  E te kalojmë çdo mërzi
  E të harrojmë çdo lakmi
  Sepse një ditë do jemi vetëm hi

  REFRENI:
  Oh lër shpirtin të flas
  Po lër të derdhet dashuria pa masë
  Oh se do çdo njeri
  E kur e do s'ka kufi
  Dhe kur e ke s'ka nevojë per fantazi

  Do jem me ty deri natën vonë
  Dersa të shuhen dhe yjet
  Do jemi bashkë edhe kur agon
  Madje diellin e zgjojmë nëse duhet
  E mos me thuaj nuk e di
  Dhe ndonjë herë veç për tani
  Sepse një ditë do të jemi vetëm hi

  Lart  
 • 5 “ NË ZEMËR TË MBAJ” 
  TEKSTI: ENDRIT MUMAJESI
  KËNDON: VEDAT ADEMI & YLLKA KUQI


  Kam më shumë se një arsye
  Pse të dua në çdo ditë unë.
  Kam të drejtë dhe ti e di.
  Është e pakët largësia
  Në çdo herë kur të mendoj unë
  Eshtë e lehtë të vij tek ti.

  Thjeshtë do mbyll sytë, zërin ta gjej
  e nën lëkurë aromën ndiej,
  Sa e dëshiroj të jem
  Në krahët e tu të te them:

  REFRENI:
  Nuk më duhet të qaj
  Te kuptoj se në zemër të mbaj
  E pranoj që të dua pa fund
  Je larg meje, unë larg teje
  S'mundem dot.
  S'do mjaftoj as kjo jetë
  Të tregoj sa të dua vertetë
  Ta kujtoj unë edhe njëherë
  Je gjithçka ti, je ajo çfarë jam unë sot.

  Ti më fale gjysmën tënde
  Me sy mbyllur të jetoj unë
  Ti je dritë në sytë e mi.
  E ndajmë ritmin e kësaj bote
  Çdo sekondë ta dedikoj ty
  Zëri yt është melodi.

  Mrekullinë unë s'do e kërkoj
  Largësinë unë s'do e pranoj

  Lart  
 • 6 “TATUAZH NË ZEMËR” 
  TEKSTI: ALBAN SKËNDERAJ
  KËNDON: BESA


  Shenjë të kam përjetë
  Dhimbja ime e shtrenjtë
  Gdhendur je thellë në zemër, në zemër
  Shpirtin lë nënshkrim
  Brenda trupit tim
  Miku im më i vjetër

  REFRENI:
  Unë për ty e fal dhe jetën
  Se ti je tatuazh në zemër
  Je i vetmi që unë kam
  Forca që më mban
  Në shpirt si një titan

  Hapi sytë e tu
  Falma qiellin blu
  Jo, nuk dua një tjetër, një tjetër
  E ndjej nën lëkurë
  Sot më shumë se kurrë
  Dashurinë tonë të vjetër.

  Lart  
 • 7 “TË SHKUARA” 
  TEKSTI: AIDA BARAKU
  KËNDON: JEHONA SOPI


  Nga ajo ditë cigaren nuk e ndeza
  nuk lexoj gazeta
  Nga ajo ditë as kafen nuk e bleva
  pa krehur rrugës eca

  Thanë “Mos qaj”, më vjen të qaj
  Thanë “Mos qaj”, Më vjen të shaj
  Zemër, dhembje i thonë kësaj

  REFRENI:
  Nga ajo ditë gjumin nuk e fjeta
  më nuk qesh, asnjë vakt nuk e ha
  Nga ajo ditë e mbyllur në vetvete mbeta
  Thanë “Të shkuara”
  Nga ajo ditë e mbyllur në vetvete mbeta
  Thanë “Të shkuara”

  Rritemi, probleme miliona
  godasin ditët tona
  Secili lumë po rrjedh nga deti i vetë
  T'forcon çka nuk të vret.

  Lart  
 • 8 “NDJENJË PA KOHË” 
  TEKSTI: MARSELA ÇIBUKAJ
  KËNDON: MARSELA ÇIBUKAJ


  Orët kalojnë
  hijen në dorë, bardhë e zi shikoj
  ti fotogrofinë në sytë e mi jeton
  Qyteti që nga larg drita më nuk ka
  U shuan ngadalë
  Kenga që po fryn të pëshperit ajo
  pa melodi, pa fjalë.

  REFRENI:
  Larg teje kërkova
  në çdo shikim kishte vetmi.
  Botës mohova
  një ndjenjë pa kohë, pa shi.
  Nga vetja largova një krenari
  një dritë për shpirtin tim
  dhe prapë ëndërroj

  Oret kalojnë
  stinët që shkuan ngjyrat kthejnë
  ti fotografinë nga sytë e mi rrëmben.
  Qyteti që nga larg drita më nuk ka
  U shuan ngadalë
  Kenga që po fryn të pëshperit ajo
  pa melodi, pa fjalë.

  Lart  
 • 9 “NUK TA FAL” 
  TEKSTI: ILIR BERANI
  KËNDON: KALTRINA SELIMI


  Vetmia tani më ka mbytur
  lumturi pas teje kot kërkoja
  Ta fala kohën kur besoja në dashuri
  Ta fala kohën kur jetoja.

  Jam trup pa shpirt, roman pa fjalë
  Se pas teje për mua koha u ndal
  E dashuruar, e verbuar të besova se s'të njoha
  E per tu shëruar s'mjafton më koha

  REFRENI:
  Çdo minutë të kam dhuruar dashuri të sinqertë
  Pse s'më ke vlerësuar ani nuk ka dert
  Po të fal se m'ke lënduar, po të fal se je larguar
  Nuk ta fal kohën që ma ke harxhuar

  Të gjitha unë ty t'i kam falur
  Zemra për ty po më thehet
  Hapin në vrap ti ma ke ndaluar
  Koha e shkuar më nuk kthehet

  Lart  
 • 10 “SI DUKEM UNË PA TY” 
  TEKSTI: ENDRIT MUMAJESI
  KËNDON: ERIK LLOSHI


  S'të kam dashur kurrë me fjalë
  se kam dashur shumë jo pak
  një njëri mbetet njeri
  për mua u bë gjithçka
  do e gjej pa ty një vend
  do e ndërroj dhe këtë planet
  por e di do të shikoj
  prapë diku në universin e pafund
  se ngjan njësoj me rrugën ku më le

  REFRENI:
  Lamtumirën do ta them
  1000 herë, por jo me zemër
  lamtumirën do ta ndjej
  s'do të shoh më aq më tepër
  se nuk mund të harroj kurrë
  dhe pse po shkon e s'je vetëm
  të lutem ma thuaj në sy
  si dukem unë pa ty

  Do të gjesh gabim tek unë
  nuk kam një, e di kam shumë
  më të bukurin ti s'e di
  pra të quaj dashuri
  do jetoj dhe sot për ty
  s'do e quaj një ditë jete
  se si dje do të mendoj
  do gënjej s'të kam menduar asnjë çast
  dhe pse unë për ty po flas.

  Lart  
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019