A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
                    
Çmimi Tekste SHQIP 2014

Rikthehet çmimi TeksteSHQIP për tekstin më të bukur për vitin 2014.

Me ndihmën e një jurie profesionistësh dhe neutrale, kemi arritur të përzgjedhim 10 tekstet më të bukura për vitin 2014. Ndoshta nuk janë këngët më të dëgjuara për këtë vit, por ju garantojmë se tekstet e këtyre këngëve janë të bukura dhe ne ju sygjerojmë që ti lexoni dhe ti vlerësoni.

Qëllimi i kësaj iniciative është të zhvendosim sadopak vemendjen e lexuesve dhe krijuesve të rinj drejt atyre teksteve të këngëve që vërtet e meritojnë te lexohen. Juria vendosi që Kënga Fituese të shpallet "Ku Isha Unë" me tekst nga Flori Mumajesi, kënduar nga Flori Ft. Argjentina.


Juria: (në rend alfabetik)
 • Arben Duka
  Arben Duka ka ndoshta biografinë më të pasur letrare dhe artistike në vënd. Eshtë autor i mbi 50 vëllimeve poetike, bashkëautor në rreth 3.000 këngë të të gjitha zhanërve. Ka dhjetra çmime si autor dhe bashkëautor në gjininë e këngës, ku spikasin shtatë çmime të para në Festivalet e këngës në RTSH.
 • Armend Regjepagiqi
  Armend Rexhepagiqi njihet si një ndër kompozitorët më të mirë të industrisë së muzikës së ditëve të sotme pasi të githa këngët e kompozuara nga ai për shumë artist të ndryshëm janë disa nga hitet më të mëdha e gjithashtu kanë rrëmbyer shpesh çmimet kryesore nëpër kompeticione.
 • Ema Andrea
  Ema Andrea është një nga aktoret më të suksesshme, e cila pëlqehet për mënyrën sesi interpreton dhe sjell në skenë personazhin. Ajo është pedagoge në Akademinë e Arteve, por është e pranishme edhe në media si debatuese. Dy vitet e fundit ka qënë një prej anëtarëve të jurisë në "DWS".
 • Irma Kurti
  Irma Kurti është poete e shkrimtare, por njihet edhe si një krijuese e talentuar e teksteve të këngëve të lehta. Ka marrë pjesë në dhjetëra anketa muzikore, festivale kombëtare e koncerte pranvere. Është botuese e shumë librave dhe fituese e dhjetra çmimeve në Itali ku banon prej vitesh.
 • Sidrit Bejleri
  Është një nga këngëtarët shqiptarë më të aftë profesionalisht. Është diplomuar si i tillë dhe mban lart emrin e shkollës shqiptare të këndimit dhe është gjithashtu tekstshkrues. Këndon të gjitha zhanret e mundshme si opera, musical, muzikë të lehtë dhe popullore.

Viti 2014:
Tekstet e Këngëve:
 • 1 “KU ISHA UNË” 
  TEKSTI: FLORI MUMAJESI
  KËNDON: FLORI FT. ARGJENTINA

  Ku ishe ti kur më shikonin mua në sy?
  Ku ishe ti kur më dënonte zoti për ty?
  Ku ishe ti? Që të më thoje se jam gabim.
  Ku ishe ti kur nuk e ndjeja më trupin tim?

  REFRENI:
  Pyes veten: Ku isha unë?
  Ku isha unë kur dikush ty të donte më shumë?
  Pyes veten: Ku isha unë?
  Ku isha unë kur harrove se të doja pafund?

  Ku ishe ti kur unë urreja veten pa ty?
  Ku ishe ti kur dhe njëherë s'do flinim të dy?
  Ku ishe ti kur unë besoja tjetër njeri?
  Ku ishe ti kur unë kërkoja pak dashuri?

  REFRENI:
  Pyes veten: Ku isha unë?
  Ku isha unë kur dikush ty të donte më shumë?
  Pyes veten: Ku isha unë?
  Ku isha unë kur harrove se të doja pafund?


  Lart  
 • 2 “VAJZA E KOJSHISË” 
  TEKSTI: AIDA BARAKU
  KËNDON: LEONORA JAKUPI

  Mirëserdhe shok në jetën time
  quhet spektakël ku unë qëndroj
  Eja afrohu shok, mos u frikso
  deri tek unë mund të rrish pa pasaportë
  vetëm me zemër të hapur e me zemer të plote

  REFRENI:
  Jam vajza e kojshisë,
  e bukura e Shqiptarisë,
  por e vujtun jam
  si asnjëra mbi kët dhe
  kalova zjarr e hi
  e zbathur nëpër shi
  gjithë jetën ec
  unë fustanin antiplumb
  çdo ditë e vesh
  dhe buzëqesh

  Ti mendon se jam mendjemadhe
  tjerët jetojnë në qiell e jo në tokë
  Unë jam veç një më shumë në këtë botë
  deri tek e cila mund të rrish pa pasaportë
  vetëm me zemër të hapur e me zemër të plotë

  REFRENI:
  Jam vajza e kojshisë
  e bukura e Shqiptarisë
  por e vujtun jam
  si asnjëra mbi n'kët dhe
  kalova zjarr e hi
  e zbathur nëpër shi
  gjithë jetën ec
  unë fustanin antiplumb
  çdo ditë e vesh
  dhe buzëqesh


  Lart  
 • 3 “RASTËSI” 
  TEKSTI: TIMO FLLOKO
  KËNDON: KLEDI BAHITI

  Një rastësi nata me ty,
  humbur mbi shtrat bëjme dashuri
  unë edhe ti.
  Mbi trupin tënd shkrin trupi im,
  vetem për pak zgjat kjo ndjesi
  nje rastësi.
  Ndoshta mund të jetë një ëndërr, ndjenjë naive
  Ndoshta do të ikë me natën, do të fiket

  REFRENI:
  Jo, nuk të lë ty të shkosh
  Nuk e lë diellin të dalë,
  do të të mbaj, sfidoj gjithë jetën vetëm për një natë.
  E nëse veten gënjej, si një i humbur pa fat
  mos e harro se gjithë jeta mund të zgjasë dhe sa një çast.

  Jo, nuk e di nata me ty është thjesht një çast a dashuri?
  Një rastesi
  Unë të jap zjarr, ti më jep frymë
  Një drithërimë mbi trupin tim
  S’është rastësi
  Ndoshta mund të jetë një ëndërr, ndjenjë naive
  ndoshta do të ikë me natën, do të fiket.

  REFRENI:
  Jo, nuk të lë ty të shkosh
  Nuk e lë diellin të dalë,
  do të të mbaj, sfidoj gjithë jetën vetëm për një natë.
  E nëse veten gënjej, si një i humbur pa fat
  mos e harro se gjithë jeta mund të zgjasë dhe sa një çast.

  Vetëm një natë, vetëm një natë
  Nuk e harroj unë gjithë jetën
  S’mund ta harroj unë gjithë jetën
  Vetëm një natë, vetëm një natë
  Gjithë jetën, nuk e harroj unë gjithë jetën
  S’mund ta harroj unë gjithë jetën.


  Lart  
 • 4 “METEOR” 
  TEKSTI: ARSIM BUNJAKU
  KËNDON: ELITA 5

  Ndal! Rri aty ku je!
  Mos lëviz aspak!
  Mos e bëj përpara asnjë hap!
  Dua që ti them sonte ose kurrë
  fjalët që s'ti thashë dikur

  Askujt nuk ja hapa zemrën
  s'kisha fat, por as guxim,
  kjo është hera e parë
  që po e bëj një përjashtim

  REFRENI:
  Si një meteor do të digjem, si një meteor
  kur jam afër teje gjithçka mund të ndodhë
  Si një meteor do të digjem flake, do të marr zjarr,
  ti je magjia ime e bardhë, je magjia ime e bardhë

  Ndal! Rri aty ku je!
  Mos vazhdo më shumë
  ikja jote nuk të çon askund
  Puthjen e vërtetë nga ti do ta marr
  ky është rasti ideal.. rasti ideal

  Askujt nuk ja hapa zemrën
  s'kisha fat, por as guxim,
  kjo është hera e parë
  që po e bëj një përjashtim

  REFRENI:
  Si një meteor do të digjem, si një meteor
  kur jam afër teje gjithçka mund të ndodhë
  Si një meteor do të digjem flake, do të marr zjarr,
  ti je magjia ime e bardhë, je magjia ime e bardhë


  Lart  
 • 5 “ME TË JETON” 
  TEKSTI: ROZANA RADI
  KËNDON: SONI MALAJ

  Ai më tha mjaft dhe më la
  Pulsi i zemrës ndaloi
  Jo nuk ish aty, dashuri nuk kish për ty
  Ti jeton kur lëndon
  E te t'flasin keq për mua, ti dëgjon
  Nuk mohoj asgjë që thua kur ti i beson
  Nuk gjej forcën të ta fal
  S'mund të falin ata që janë vrarë
  Ndodhi kohë më parë, jemi ndarë

  REFRENI:
  Kudo që të jeni do t'ju vrasë ky shpirt i vrarë
  Se ju ma shkatërruat dashurinë dhe dot s'ju fal
  më tradhtoje në buzët e tua me miken tonë
  Tani jeton

  Unë e di që ti e di
  Sa më dhemb kur flas për ty
  Sytë gjithmonë më tradhtojnë
  Jetën time ka ajo
  Por si unë ajo s'të do
  Por ti prapë s'më beson

  Le të flasin keq për mua ti dëgjon
  Nuk mohoj asgjë që thua kur ti i beson
  Nuk gjej forcën të ta fal
  S'mund të falin ata që janë vrarë
  Ndodhi kohë më parë
  Jemi ndarë

  REFRENI:
  Kudo që të jeni do t'ju vrasë ky shpirt i vrarë
  Se ju ma shkatërruat dashurinë dhe dot s'ju fal
  më tradhtoje në buzët e tua me miken tonë
  Tani jeton

  Zemra jote ka frikë
  Do pendohesh një ditë
  Asnjëherë mos kërko ti
  Ke tjetrën dhe ik...
  Ajo nuk është ajo
  Më beso
  Ajo ty nuk të do...


  Lart  
 • 6 “RRI ME MUA” 
  TEKSTI: ADI HILA
  KËNDON: ROSELA GJYLBEGU

  Sikur të jesh me mua...
  do të zgjoja me një kafe.
  Sikur të jesh me mua...
  do të trembej dhe fjala "Pse".
  Sikur të jesh me mua...
  do besoje çdo gjë tek unë.
  Do të të vija çdo natë në gjumë.
  Do të puthja edhe më shumë.
  Sikur të jesh me mua...
  unë si hëna pas do vija.
  e në krahët e tu të rrija.
  Do harroja mërzitë e mia.
  Sikur, sikur të jesh me mua...
  S'do pendoheshe asnjëherë
  Do jetoja për ty dy herë
  se të dua dhe është e prerë

  REFRENI:
  Rri me mua!
  Po ta them për herë të fundit
  Rri me mua!
  Pa ty jetën nuk e dua
  me ty ditën e bëj muaj
  Pa ty dielli është i huaj
  Rri me mua!
  Vetëm unë po të dua
  Rri me mua!

  Sikur të jesh me mua…
  Unë si hije pas do vija
  në krahët e tu të rrija
  Do harroja mërzitë e mia
  Sikur të jesh me mua
  S'do pendoheshe asnjëherë
  Do jetoja për ty dy herë
  se të dua dhe është e prerë
  Rri me mua!


  Lart  
 • 7 “SHIU IM” 
  TEKSTI: ALBAN SKENDERAJ
  KËNDON: MIRIAM CANI

  Nuk kam asnjë re, dielli përvëlon
  Buzët më janë tharë, ti vetëm më shëron
  Unë e di sa etje kam për ty
  Më mbulo si një ujëvarë, bëje si dikur
  Uji në Saharë, je akull mbi lëkurë
  Unë e di sa etje kam për ty
  "Te dua" më thoje dhe nuk e di pse nuk të besova
  Të lutem riktheje shiun ti me furi

  REFRENI:
  Le të bjerë përgjithmonë
  Le të bjerë i lirë,
  jam shkretëtirë nuk më mjafton
  Le të bjerë përgjithmonë
  Je vetëm ti, i vetmi shi që më shëron

  Nuk më mjafton një lumë, nuk më mjafton një det
  Je vetëm ti dhurimi që më kthen në jetë
  Unë e di sa etje kam për ty
  E mbaj mend kur ishim një
  Pa ty zemër jam asgjë
  Pa ty digjem bëhem zjarr
  "Te dua" më thoje dhe nuk e di pse nuk të besova
  Të lutem riktheje shiun ti me furi

  REFRENI:
  Le të bjerë përgjithmonë
  Le të bjerë i lirë,
  jam shkretëtirë nuk më mjafton
  Le të bjerë përgjithmonë
  Je vetëm ti, i vetmi shi që më shëron

  Dua ty të ndjej
  Dua ty të gjej
  Unë ty të ndjej
  Në çdo pikë të ndjej
  Në çdo pikë të ndjeej


  Lart  
 • 8 “DIGJEM PËR TY” 
  TEKSTI: LEONORA POLOSKA
  KËNDOJNË: LEONORA POLOSKA & KANITA

  Në heshtje lutesh ti, e di sa e ke rëndë
  Atje ku je s'do t'lejoj loti të pikojë në syrin tënd

  Me një arsye zgjohem sot e vetmuar n'dhomën time bosh
  zemra ime e vogël ende vetminë jo s'e kupton

  Falem unë... dua unë..
  Tani të të tregoj se si do të sfidoj...

  REFRENI:
  Digjem për ty, nënë, po digjem
  S'mundem ta pranoj se sot me mua s'je
  Digjem, n'pafundsi po digjem
  jo, jo, jo, nuk ndalem, të lutem më beko

  Në heshtje lutesh ti, e di sa e ke rëndë
  Atje ku je s'do t'lejoj loti të pikojë në syrin tënd

  Nuk mundem të besoj, nuk mundem të harroj
  shumë fjalë mbeten pa u thënë, e dashur nënë

  REFRENI:
  Digjem për ty, nënë, po digjem
  S'mundem ta pranoj se sot me mua s'je
  Digjem, n'pafundsi po digjem
  jo, jo, jo, nuk ndalem, të lutem më beko

  Malli më merr në kraharorin tënd të shtrihem
  Dy fjalë ti them, kthehu për një moment të lutem
  Dashuri e vetme nënë ishe, ishe vetëm ti

  Ti je mirësi, dhimbje je, forcë e madhe je
  Shpirti lodhet atëherë kur... digjem
  O i love you my mother,
  i love you forever....

  Digjem, unë për ty po digjem
  S'mundem ta pranoj se sot me mua s'je


  Lart  
 • 9 “MAGNET” 
  TEKSTI: BIG BASTA
  KËNDON: ANJEZA SHAHINI

  Një milion njerëz i shoh
  dalin në qytet me maska
  do të festojnë
  Në këtë natë ata kërkojnë
  zemra të tjera si një nate më parë njësoj

  Vetëm përplasem me ta
  Nuk më mbajnë dot këmbët
  çmendurisht ritmi më merr

  REFRENI:
  Ka festë për ne
  Tërheq si një magnet
  kjo muzikë në gjithë qytetin
  Ne do shijojmë momentin.
  Magnet për ne
  festojmë si të jetë e fundit herë.

  Jam në mes, asnjë nuk njoh
  po më kap paniku një çast dhe më lëshon
  Një moment ndalem dhe shoh
  sa e dehur jam nga era që më rrethon

  Të gjithë po presin momentin të shuhen dritat
  yjet të duken përreth

  REFRENI:
  Ka festë për ne
  tërheq si një magnet
  Kjo muzikë në gjithë qytetin
  Ne do shijojmë momentin
  Magnet për ne
  festojmë si të jetë e fundit here


  Lart  
 • 10 “KE HARRUAR” 
  TEKSTI: ENDIRT MUMAJESI
  KËNDON: VEDAT ADEMI

  REFRENI:
  Pa ty s'e ndiej pranverën, detin dhe erën
  më mungon floku i gjatë
  mbase ti sot s'je vetëm
  dhe do një tjetër
  ke harruar puthjen e parë.

  Mbetën pa ty këto fjalë
  si ajo që ndiej
  mbetet pak dhe kjo natë
  se të gjitha dot nuk i them.

  E kujtoj sa herë më thoje:
  Zemër ku je ti?
  Kam nevojë për ty
  të rrimë bashkë të dy
  ende s'e kam harruar përqafimin tonë të parë në shi

  Ndaj të them, ndaj te ndjej
  jo si ty nuk kam, nuk mund të gjej

  REFRENI:
  Pa ty s'e ndjej pranverën, detin dhe erën
  m'mungon floku i gjatë,
  mbase ti sot s'je vetëm
  dhe do një tjetër
  ke harruar, puthjen e parë

  Koha shkoi si ti njësoj
  me ëndrra vetëm më le,
  koha shkoi, por s'më ndryshoi
  aromën tënde kudo e ndjej


  Lart  
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019