A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
                    
Çmimi Tekste SHQIP 2016

Muzika ka evoluar dhe bashkë me të edhe shija e publikut. Nëse vite më parë duhej një këngë e bukur dhe me tekst të fuqishëm që të garonte në një festival, tani mjafton që kënga të jetë ritmike dhe me impakt të menjëhershëm me publikun. Megjithatë ka ende këngë të mirëfillta në tregun shqiptar, të cilat bëjnë akoma tendencë me tekstet e tyre të bukura. Portali "TeksteShqip.com" bën prej vitesh shkrimin dhe vlerësimin e teksteve, ndaj edhe këtë fundvit ka përzgjedhur 10 tekstet më të pëlqyera nga publiku. Teksti i këngës "Era" nga MC Kresha shpallet fitues, pasuar nga teksti "Kam Nevojë" i Alban Skënderajt e "Nëntori" i Arilena Arës.

Ky çmim shpërndahet për të katërtin vit radhazi dhe është hera e parë që një këngë e zhanrit hip-hop arrin që të futet në listë, madje të rrëmbejë edhe çmimin. Hiti "Era" erdhi në vitin 2016 si një remiks interesant, një përzierje mes baladës, rrymës alternative dhe hip-hopit, me një tekst mjaft të bukur, i cili është shkruar nga grupi i njohur Gjurmët vite më parë, dhe le të themi 'është plotësuar' në versionin e ri nga reperi MC Kresha.

Shikoni rezultatet e plota dhe fituesit e çmimit "Tekste Shqip" ndër vite...


Juria: (në rend alfabetik)

Viti 2016:
Tekstet e Këngëve:
 • 1. “ERA” 
  TEKSTI: MC KRESHA & GJURMËT
  KËNDOJNË: MC KRESHA & GJURMËT

  REF. 2x:
  Buzqeshjen tende e zerin tend
  Mua mi sjell era
  Shikimin tend, buzet e tua
  Mi shendrrit pranvera
  Me ec ngadal e neper qiell
  Sikur t'ishe zane
  Emrim tend e ndegjoj n'er
  M'duket te shoh ty

  Diqka qe thehet, Edhe prap kur ngjitet vrehet
  Thone vera flet t'verteten, Njerzit shprehen zakonisht kur dehen
  T'nesermen si te qeli deren, Krejt problemet kthehen
  E ti po ik si anderr, Un pot njeku me eren
  Me shpresen mos po preku, Po perpjekum her pas here
  Po kot edhe ksaj here, Kush se thot ni fjal per neve
  Sa ishim t'lumtur bashk, Kurr sju nalke goja tjerve
  E tash sillemi t'humbur, Gjoja se skishe far vlere
  Ahh sa mka marr malli, Po du me ta puth ty ballin
  T'lutna mu kthy, du me kon me ty prej dytit deri me t'parin
  Harro arin, Jeten royale, Tripat Jul Cezarit
  Ato jon sureale, Si ti moj zanë e malit
  Ska kerkim falje, Mas ndarjes vin lot e thahen
  Kjo vendimmarrje pom jep forc, Me pranu fajin
  Po du me mposht barren, Se ma ka pi krahin
  Si t'ma nish mu vokallin, Un e di ki mja nis vajit

  REF. 2x:
  Buzqeshjen tende e zerin tend
  Mua mi sjell era
  Shikimin tend, buzet e tua
  Mi shendrrit pranvera
  Me ec ngadal e neper qiell
  Sikur t'ishe zane
  Emrim tend e ndegjoj n'er
  M'duket te shoh ty

  Humbja e hidhun kur ndahen dy njerzi t'lidhun
  Fundja e di un, Ndarja vjen n'heshtje pa tinguj
  Edhe jom i bindun, Qe t'pa gabushem sjem t'lindun
  Amo t'permisushem edhe t'ndishum, Jo t'pa arsyshem
  U bo mode e hajde prishem, A qka po di un
  Muhabet i pa rendsishem, Jom tu pi shum
  E di qe je shum larg, Amo jom tut ni shum
  Ku jon tash qata qe per neve shtishin
  Vetmia pom han mrena, Kur pe di qe sje e jemja
  Plagt man fund sherohen, Krejt qa mesin jon veq shenjat
  Flak pom djeget zemra, Mall si zall, I vdekun i gjall po endna
  Si prall e gjall me engjuj e djajt, Teper e ron o gjendja
  Spo muj me marr veten, Me perballu t'verteten
  Kujtimet treten, Qato kom vendos mi majt n'leter
  Zemra ngrire po bohet e ftoft e un po kom etje
  Kur ta shoh silueten, Ma rikthen buzqeshjen

  REF. 2x:
  Buzqeshjen tende e zerin tend
  Mua mi sjell era
  Shikimin tend, buzet e tua
  Mi shendrrit pranvera
  Me ec ngadal e neper qiell
  Sikur t'ishe zane
  Emrin tend e ndegjoj n'er
  M'duket qe te shoh ty


  Lart  
 • 2. “KAM NEVOJË” 
  TEKSTI: ALBAN SKËNDERAJ
  KËNDOJNË: ALBAN SKËNDERAJ FT. ELINEL

  (Alban)
  Shpirt pangopur, peng në kohë
  Natën gjumin nuk e njoh
  Endem nëpër shtigjet e vetmisë

  Sytë më shohin bardhë e zi
  Jam njeri e s'jam njeri
  Zhytur thellë në baltën e lakmisë

  Kam nevojë për pak muzikë
  Ndenjën ta jetoj pa frikë
  Të gjej paqe thellë në zemër
  Te mbështetem tek një mik

  Kam nevojë të them më fal
  Të besoj në ideal
  Të qesh, të qaj me mall
  Kam nevojë të ndihem gjallë

  (Elinel)
  Dashni
  Kjo çmenduni e arsyetume
  M'ka bo me lu me zjerm ma ka pru shpirtin n'maje hune
  M'ka bo me dyshu n'veten
  Urrejtja erdh e pa ftume
  Jom munu me lartësu me punë veten n'kët botë t'kufizume

  I rrethum jom me shoqni
  Që shohin vec sipërfaqen
  vlersojnë vec sipërfaqen
  E bojnë sikur t'vetknaqun

  Kom nevojë mu çmu për ato që jom
  Skom nevojë me ndrru për një opinion as me ndrru për kërkon'

  Nevoja m'nxiti e une shpiki
  M'nyra qysh me pa dritën midis eklipsi
  Qysh me mujt me pa t'mirën n'diçka t'keqe
  T'pa shpirtit m'i thirr n'ndërgjegje
  Me dashni me fshi urrejtje

  Pritëm se po bi
  Bi si një stuhi përplotë me shi n'ër lot e mi veç unë e di sa thellësi
  ka m'rri shtrati i k'tij lumi që vërshon vështirësi po s'munet me m'përbi
  Kom me kon ç'ai që noton kundër rrjedhës qe vërshon me furi

  (Alban)
  Dhe kur të qëndroj ndoshta me zor në këmbë
  Dhe kur gjithcka që ka mbetur është një këngë
  Une do them krenar se jetova i lirë
  Dhe kur gjethet të jenë zverdhur një mëngjes
  Kur thesaret të veniten në harresë
  Vec një emocion vlen njëmijë pasuri

  (Refren)
  Kam nevojë për pak muzikë
  Ndenjën ta jetoj pa frikë
  Të gjej paqe thellë në zemër
  Te mbështetem tek një mik

  Kam nevojë të them më fal
  Të besoj në ideal
  Të qesh, të qaj me mall
  Kam nevojë të ndihem gjallë


  (Elinel)
  Kom nevojë
  Për një bisedë t'sinqertë mos mu paragjyku për ato ça munet goja me nxjerr
  Kom nevojë me m'bo me besu që s'ki me m'keqkuptu po ki me kon me mu, a je me mu?

  Kom nevojë me taku njerëz që m'inspirojnë e m'bojnë me besu qe besnikërinë s'e tradhtojnë

  Kom nevojë k'saj egos teme me ja dhan një kuptim
  Me besu që me kon i mirë n'jetë e ka një qellim

  (Alban)
  Hapin jo nuk e ndal, jo nuk e ndal, jo nuk e ndal
  Kam nevojë më shumë se kurrë të ndihem gjallë

  (Refren) Kam nevojë për pak muzikë
  Ndenjën ta jetoj pa frikë
  Të gjej paqe thellë në zemër
  Te mbështetem tek një mik

  Kam nevojë të them më fal
  Të besoj në ideal
  Të qesh, të qaj me mall
  Kam nevojë të ndihem gjallë


  Lart  
 • 3. “NËNTORI” 
  TEKSTI: LINDON BERISHA
  KËNDON: ARILENA ARA
  Lotët më janë tharë
  Buza mu bë varrë
  Djelli nuk me ngroh
  Dielli nuk me ngroh

  Dhimbje sa një mal
  Zemra nuk më fal
  Ty më nuk të shoh
  Ty më nuk të njoh

  Mallkuar qoftë ky muaj
  Që më la të vetme përgjithmonë
  Nëntori më mori mua dashurinë e parë
  Nuk e dua këtë muaj më në kalendarë
  Nëntori më mori
  Mu shua dhe ky zjarrë
  Nëntori

  Ishim plot me zjarrë
  Muajt n'kalendarë
  Kur ishim ne bashkë
  Sa ishim ne bashkë

  E lumtur duke qarë
  Pas teje si e marrë
  Gjithve ua thash
  Ne dy ua thash

  Mallkuar qofte ky muaj
  Qe me la të vetme përgjithmonë
  Nëntori më mori
  Mua dashurine e parë
  Nuk e dua këtë muaj më në kalendarë
  Nëntori më mori mu shua dhe ky zjarrë
  Nuk e dua më këtë muaj
  Nuk e dua më këtë muaj
  Nentori, nentori, nentori
  Vitin më të bukur shkatrroj
  Vulën e hidhurr shkaktoj
  Ky muaj i gjori gjitha Mi mori
  Në djall le të shkoi
  Ne djall le te shkoi
  Nëntori, nëntori

  Nuk e dua këtë muaj më në kalendarë
  Nentori ,nëntori,nëntori.

  Nuk e dua më këtë muaj
  Nuk e dua këtë muaj
  Nëntori më mori
  Nëntori
  Mallkuar qoftë ky muaj
  Që më la të vetme përgjithmonë
  Nëntori,
  Më mori mua dashurinë e parë
  Nuk e dua këtë muaj
  nuk e dua me kte muaj
  Nëntori
  Nëntori
  Nëntori


  Lart  
 • 4. “MA THUAJ TI” 
  TEKSTI: ROZANA RADI
  KËNDON: ROZANA RADI

  Mjaft, mos më bërtit të lutem
  Nuk jam fajtore nëse ti s'më do
  Mbyllma derën, asnjëherë nuk futem
  Në sy të vajzës keq mos më trajto
  Netëve dëgjoj kur ti asaj i thua
  Se unë nuk jam, nuk jam për ty
  E unë vdes çdo ditë pa e jetuar
  Se u çmënda për ty

  Ma thuaj ti sa vlen tani kjo jetë për mua
  Thuaja ti fëmijës tonë që nuk ju dua
  Thuaja ti sa shumë unë ty të kam duruar
  Thuaja ti
  Ta them unë ty ku e gjej forcën për t'u çuar
  Ta them unë ty kush është motiv për të jetuar
  Ma thuaj ti pse një baba është i munguar
  Ma thuaj ti

  Mjaft, mos bërtit të lutem
  Nuk jam fajtore nëse ti s'më do
  Mbyllma derën, jo nuk futem
  Në sy të vajzës keq mos më trajto
  Sa e varfër zemra jote
  Tani mbaroi, asgjë nuk vret
  Të ndjek vetëm hija jote
  Ta them në sy
  Do di t'ia dal dhe vetë

  Ma thuaj ti sa vlen tani kjo jetë për mua
  Thuaja ti fëmijës tonë që nuk ju dua
  Thuaja ti sa shumë unë ty të kam duruar
  Thuaja ti
  Ta them unë ty ku e gjej forcën për t'u çuar
  Ta them unë ty kush është motiv për të jetuar
  Ma thuaj ti pse një baba është i munguar
  Ma thuaj ti

  Të ishe ti
  Në vëndin tim njëherë
  Të dije si ish dhimbja
  Kur jetën tënde unë sillja në jetë
  Të ishe ti
  Por ti nuk ishe asnjëherë
  Të fala i mallkuar
  Por vetëm këtë herë

  Ma thuaj ti sa vlen tani kjo jetë për mua
  Thuaja ti fëmijës tonë që nuk ju dua
  Thuaja ti sa shumë unë ty të kam duruar
  Thuaja ti
  Ta them unë ty ku e gjej forcën për t'u çuar
  Ta them unë ty kush është motiv për të jetuar
  Ma thuaj ti pse një baba është i munguar
  Ma thuaj ti

  Ma thuaj ti


  Lart  
 • 5. “AJËR” 
  TEKSTI: ELGIT DODA
  KËNDON: ELGIT DODA

  Dashuri me jep ti
  Do kujdesem per ty
  Do jemi te dy
  Ngadale te flas
  Si ajer vjen ti
  Gjysma ime tani
  Te ndjej me shume cdo dite

  Per ty ne qiell do shkruaj
  Gjithe jeten do te te dua
  Nga lart yjet bien per ne
  Cmendesh kur une vone kthehem
  Fajtor me ben te ndjehem
  Kur lotet te shoh ne sy
  Me krahet e mi do te mbroj, do te mbroj
  Sje vetem
  Ne gjoksin tim do te mbaj do te mbaj fort
  Me krahet e mi do te mbroj, do te mbroj
  sjam vetem
  Jemi nje, me beso

  Dashuri me jep ti
  Do kujdesem per ty
  Do jemi te dy
  Ngadale te flas
  Me shpirt un e di
  Ti me fal cdo ndjesi
  Te ndjej me shum cdo dit

  Per ty ne qiell do shkruaj
  Gjithe jeten do te te dua
  Nga lart yjet bien per ne
  Cmendesh kur une vone kthehem
  Fajtor me ben te ndjehem
  Kur lotet te shoh ne sy
  Me krahet e mi do te mbroj
  Sje vetem
  Ne gjoksin tim do te mbaj, do te mbaj fort
  Me krahet e mi do te mbroj, do te mbroj
  sjam vetem
  Jemi nje, me beso

  Asnjehere nuk do jesh ti vetem,
  nuk do jesh ti vetem

  Me krahet e mi do te mbroj, do te mbroj
  Sje vetem
  Ne gjoksin tim do te mbaj do te mbaj fort
  Me krahet e mi do te mbroj, do te mbroj
  sjam vetem
  Jemi nje (do te mbaj, do te mbaj fort)
  Ti me beso...


  Lart  
 • 6. “DUAM” 
  TEKSTI: FLORI
  KËNDON: TUNA

  Heshtja me vret me shume
  Se nuk flet ajo
  Se nuk flet ajo
  dhe kur bohet shume zhurme
  me shkaterron dhe kjo
  me lendon dhe kjo

  Ta kam thene une
  me gjithe shpirt se ty
  te kam brenda vetes
  A e shih se kam ndryshu
  per ty brenda vetes
  Di me dal dhe jashte vetes
  une per ty
  Ti ca ben per mu
  ca ben per mu se di

  A do me duash ti njesoj
  se kam ndryshu
  se une kam ndryshu
  a do me duash prape njesoj
  sikur une ty te du
  une ty te du
  a do me dush njesoj njesoj si une

  Asgje per te humbur s kam
  Duhet ta dish
  Duhet ta dish
  rrezohem dhe ngrihem prape
  se kam motive
  Kam nje motive
  ta kam thene une me gjithe shpirt
  se ty tkam brenda vetes
  a e sheh se kam ndryshu per ty brenda vetes
  di me dal dhe jashte vetes une per ty
  Ti ca ben per mu
  Ca ben per mu se di

  A do me duash ti njesoj
  Se kam ndryshu
  Se un kam ndyshu
  A do me duash prape njesoj
  Sikur une ty te du
  Une ty te du
  A do me dush njesoj njesoj si une

  Asgje jo per mu nuk vlen
  sa ty
  Brenda trupit tim ti je
  a do m dush njesoj

  A do me duash ti njesoj
  se kam ndyshu
  se une kam ndryshu
  a do me duash prape njesoj
  sikur une ty te du
  une ty te du

  A do me dush njesoj, njesoj si une
  A do me dush njesoj; njesoj si une


  Lart  
 • 7. “M” 
  TEKSTI: GJIKO
  KËNDON: ZANFINA ISMAILI

  Mos me mi pa ata lotë
  Kthema ti aromën tënde sot
  Ngrohma ti këtë zemrën time t'ftohtë
  Locka ime trego ti ku je

  Ti vec me i ndi këto hapa që po vinë tek ti
  Të t'tregoj dhe një herë sa jam mërzitë
  E kena jap një besë që nuk kena me e thy
  Mu ka mbysh syni me vaj
  Si me ra shi këto lotët e mi
  Dritën po ma ndalin, ma ndalin në sy
  Unë nuk jam e plotë nëse s'jam te ti

  [Ref. x2]
  Mos me mi pa ata lotë
  Kthema ti aromën tënde sot
  Ngrohma ti këtë zemrën time t'ftohtë
  Locka ime trego ti ku je

  Ti vec me i ndi këto hapa që po vinë tek ti
  Të t'tregoj dhe një herë sa jam mërzitë
  E kena jap një besë që nuk kena me e thy
  Mu ka mbysh syni me vaj
  Si me ra shi këto lotët e mi
  Dritën po ma ndalin, ma ndalin në sy
  Unë nuk jam e plotë nëse s'jam te ti

  [Ref. x2]
  Mos me mi pa ata lotë
  Kthema ti aromën tënde sot
  Ngrohma ti këtë zemrën time t'ftohtë
  Locka ime trego ti ku je


  Lart  
 • 8. “VENDI IM” 
  TEKSTI: ELIZA HOXHA
  KËNDON: ELIZA HOXHA

  Sa durova, sa durova
  Në kët vend me,mall jetova
  Për lirinë për fëmijërinë
  që se pata

  Sa luftova, sa luftova
  në një dit ma t'mir besova
  plot me dhimbje,plot me lot
  për të ardhmen sot

  Ref. 2x
  Si ta kuptoj, si ta besoj se di
  vendi im, jo nuk të njoh tani
  syt që nuk shohin më,
  zemra që s'ngrohin më
  Mendje pa fjalë, zëra që bzajnë
  haaa je ti, a je vendi im
  se kisha menduar
  se do vish në ktë dit'

  Si ta kuptoj, si ta besoj se di
  vendi im, jo nuk të njoh tani
  syt që nuk shohin më,
  zemra që s'ngrohin më
  Mendje pa fjale, zëra që bzajnë
  haaa je ti, a je vendi im
  U ktheve në ëndërr
  për ditë më të mirë.


  Lart  
 • 9. “GJYSMA IME” 
  TEKSTI: ALEX
  KËNDON: REZARTA SHKURTA

  Sytë e veshur...
  Por të betohem nuk po qaj
  Dhimbje e heshtur
  Në çdo buzqeshje zemra ndal
  Pa ty (pa ty)
  Pa ty dhe veten time nuk e njoh
  Më beso, s'e di sa gjatë do vazhdoj

  Me kokën lart shkoj në rrugën time
  Por më mungon ti gjysma ime

  REF.:
  Dhomën n'errësirë e mbaj
  Të mos e shoh vetminë e saj
  Mungesa jote peng më mban çdo natë
  Në shtratin që ne ndanim bashkë
  Dhe vjen një tjetër ditë që pres
  Një tjetër copë pos shpirti vdes
  Shpresoj kur në mëngjes unë sytë ti hap
  Ti të ndodhesh pranë

  Frymë e tretur...
  Por mund të thotë vetëm dy fjalë
  Zemër kthehu!
  Edhe një herë në krahë më mbaj.
  E ftohtë, e akullt bëhet zemra në vetmi
  Ti e di
  Je ti, je ti dielli im

  Me kokën lart shkoj në rrugën time
  Por më mungon ti gjysma ime

  REF. x2:
  Dhomën n'errësirë e mbaj
  Të mos e shoh vetminë e saj
  Mungesa jote peng më mban çdo natë
  Në shtratin që ne ndanim bashkë
  Dhe vjen një tjetër ditë që pres
  Një tjetër copë pos shpirti vdes
  Shpresoj kur në mëngjes unë sytë ti hap
  Ti të ndodhesh pranë


  Lart  
 • 10. “SHIU” 
  TEKSTI:YLL LIMANI
  KËNDON: YLL LIMANI

  Më ler të t'prek, të t'ndjej
  Për aq kohë sa ka mbetur
  Dhe fundin ta gënjej
  Mbi fytyrën tënde t'fjetur

  Dhe t'vërtetën ta mbys
  Në gjakun tim të dehur
  Por buzëqeshja ngrin
  Pas fatkeqsisë sonë është fshehur...

  E shiu do t'i lajë mëkatet tona
  do harrojmë netet e vona
  kur ti e shtrirë pranë meje
  me falje dashuri
  Fotografitë në mur
  një ditë do t'zbehen
  nëse shkon e ti s'do kthehesh
  prandaj të lutem rri
  veç edhe një natë
  veç edhe një natë
  veç edhe një natë
  veç edhe një natë...

  A do t'munden buzët tona
  të qeshin me dashuri
  a do të frikësohemi
  të besojmë ne të dy sërish

  Pika shiu n'lëkurën tonë
  tek themi "Lamtumire"
  vërshojnë çdo prekje, çdo puthje
  në trupat tonë të mpirë
  e ti buzëqesh për të fundit herë

  E shiu do t'i lajë mëkatet tona
  do harrojmë netet e vona
  kur ti e shtrirë pranë meje
  me falje dashuri
  Fotografitë në mur
  një ditë do t'zbehen
  nëse shkon e ti s'do kthehesh
  prandaj të lutem rri
  veç edhe një natë
  edhe një natë
  veç edhe një natë


  Lart  
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019