Më mbaj mend (për 1 muaj)


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  13
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
  • Mosha:
  • 100 Vjeç
BIOGRAFIA: Arshi Pipa është një shkrimtar i njohur. Pasi kreu mësimet e mesme në liceun e vendlindjes, Arshi Pipa studioi për filozofi në Universitetin e Firences (Itali). Prej vitit 1941-1946 dha mësim në shkolla të mesme të Tiranës e Durrësit. Në prill të vitit 1946 u burgos nga regjimi komunist për idetë e tij patriotike e demokratike. Për dhjetë vjet (1946-1956) ai vuajti në burgjet dhe kampet e shfarrosjes (Durrës, Vloçisht, Korçë, Tiranë, Burrel etj.), ku shkroi librin me poezi "Libri i Burg...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

1

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY


Autorë Të Ngjashëm:

Xhevahir Cirongu

Vasil Tabaku

Jorgo Bllaci

Kasem Trebeshina

Fatmir Terziu

Jorgo Telo

Vath Koreshi

Ahmet Kolgjini

Koçi Petriti

Mihal Gjergji

Tags: Arshi Pipa


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet