Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


Tema: Poezi Për Trishtim

Kokë Përbindeshi

Përmbi gjethnajë, peshtaf i blerte gjethe ar,
Përmbi gjethnajën e njomë që shkëlqen,
Nga grumbuj lulesh, rrëmbimthi çan
Copën e rrallë ku puthja po fle.

Një mostër qe sytë hap me lebeti
E lulet i kafshon me dhëmbët si sedef,
Si verë e vjetër gjithë gjak dhe e nxirë
Nën degë buza e tij çaplohet e qesh.

Dhe kur si një ketër iku u zhduk,
Akoma qeshja drithëron në çdo gjeth,
Duket e trembur nga një gushëkuq
Puthja e artë që në paqe u kredh.

- poezi nga Artur Rembo


- Poezia u dërgua nga Kadri Mehmeti -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  19


Më shumë nga Artur Rembo


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet