Më mbaj mend (për 1 muaj)

Aydilge

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  50
 • Emri i Vërtetë:
 • Aydilge Sarp
 • Vendlindja:
 • Kütahya 
 • Jeton dhe vepron në :
 • Turqi 
 • Mosha:
 • 41 Vjeç
 • Shenja e Horoskopit:
 • Gaforrja ♋
BIOGRAFIA: Aydilge është një këngëtare e huaj e njohur. Aydilge Sarp (born ) is a Turkish writer, poet and singer-songwriter. Aydilge Sarp was born in 1979 in Kütahya, Turkey. Her mother, Faika Özer writes poetry and novels, with a release of more than ten books. Aydilge passed the entrance exam to the TRT Radio Children's Choir (TRT Radyosu Çocuk Korusu) when she was eight years old. At the age of 14 she was given her first electric guitar and started composing her own songs. Later she performed in b...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment  Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

  Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »

Artistë Të Ngjashëm:

Ebru Destan

Betül Demir

Emina Sandal

Marger

Natalia Oreiro

Peggy Zina

Alisia

Nicole

Floricienta

Valerie Morales

Tags: Aydilge


Komente mbi këtë artist