Më mbaj mend (për 1 muaj)

Bulent Ecevit

Nuk ka akoma asnjë votë

(1925-2006)  
  • Vendlindja:
  • Stamboll 
BIOGRAFIA: Bulent Ecevit është një poet i huaj. Ai lindi në Stamboll në një familje të klasës së mesme. Babai i Ecevit, Fahri Ecevit ishte profesor në Universitetin e Ankarasë. Nëna e tij, Fatma Nazlı, ishte ndër gratë e para në Turqi që pikturoi në mënyrë profesionale. Ecevit tha se nëna e tij ishte me origjinë boshnjake. Në 1944, Ecevit u diplomua në Kolegjin Robert në Stamboll dhe filloi të punojë si përkthyes në Drejtorinë e Përgjithshme për Shtypin dhe Botimet (turqisht: Basın Yayın Ge...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Nexhip Fazëll Kësakyrek

Sezai Karakoç

Orhan Veli Kanik

Mark Strand

José Emilio Pacheco

Luke Morgan

Saint-John Perse

Erich Fried

Roger Casanatan

Juan Ramón Jiménez

Tags: Bülent Ecevit, Bülent Ecevit, Bylent Exhevit


Komente mbi këtë artist