Baggeri
Baggeri
Baggeri
  • Emri i Vërtetë:
  • Furkan Ramadani:
  • Vendlindja:
  • Tetovë Maqedoni E Veriut
  • Mosha:
  • 33 Vjeç
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: hip-hop
Baggeri është këngëtar i njohur. Furkan Ramadani në jetën e përditshme BaGGerI a.k.a Qeni ShaRRiT
Banor i fshatit Përshefc, ku BaGGeri filloi të rritet dhe kreu Shkollën Fillore deri më Klasën e 6. Kur në at çast në Tetov dhe tër Maqedonin
u bënte Luft kundër Shqiptarve te Maqedonis dhe Maqedonve.
BaGGerI dhe Familja e ti përjetoi Luftën 1 jav. Lufta po vazhdonte BaGGerI dhe Familja largohenin nga Vendlindja ne Gurbet tek Babai i tyre ne Zvicër per 3 muaj. Mbas pak kohe ku edhe Lufta ishte qetësua, kthehet BaGGerI dhe Familja ne Maqedoni.

Nuk zgjat shum muaj, BaGGerit i ndodh nje rrast vdekje ne Familjen e ti, i vdes Babaplak qe ai me shum zemer e donte. Kshtu që në Shtëpi i vetmi Burr ishte BaGGeri dhe Babai i ti vendosi që kejt Familja ta lën Vendlindjen e të vin të jetonin ne Gurbet afër ti.

A.k.a Qeni ShaRRiT përshëndetet nga Vendlindja, tër Familja dhe tër Shoqnia, bindet dhe fillon te qon një jet bashk me Familjen e ti ne Zvicër. Një Jet e re, ku BaGGeri mësonte, dëgjonte dhe tregonte tepër Interes ndaj Muzikës Hip Hop/Rap. Së pari ka ndëgjuar Rap Start Amerikan, „X-Zibit“, „Dr.Dre“, „2-Pac“, „Eminem“ dhe shum të tjer. BaGGeri mori stilin Hip Hop dhe pas 1 apo 2 vite ndëgjoi Këngën e par të UniKKaTil a.k.a Rebel – Krejt Hajvan dhe kshtu me rradh dhe shum Tracks te ndryshme prej Rebelit. Textet, Stili, Zëri dhe Flow-i i Rebelit e inspironin BaGGerin aq shum derisa filloi të shkruaj Textet vet. Një dit prej ditës BaGGeri kishte shkruar aq shum Texte që mund me thën u bë „Poet“. Dëshira e ti ishte te provoj nje Incizim me Stilin e vet.

BaGGeri ka 2 Shok te ngusht te Gurbetit ku jetojn bashk dhe krejt xhenat tjera i ndajn bashk, Ademi qe e thirrin „Dema“ dhe Bujarin me nikun „Doggy“, formuan grupin e tyre me emrin „Crazy Albanians“. Dema dhe Doggy percjellshin BaGGerin te nje Producent Braziljan „AlCapone“, ku aty BaGGeri incizonte „SZS-Rec.“, sa për fillimin e Karrierës së ti ne Hip-Hop. Me kohen filloi te zgjerohet edhe Shoqnia e BaGGerit me shum kshtu qe nje dit prej ditve njofton dostin „Kanun-G“. Kur Kanun-G ndegjon Muziken dhe stilin e BaGGerit dhe kundrazi BaGGeri te Kanun-G’s, inspirohen aq shum njeni nga tjetri qe bashkohen dhe fillojn qe te bashkprodhojn Muzik ne emen te grupit „C.A“ dhe behen te njohur si „BaBLoKoS a.k.a StërGJyShaT“. BaGGeri dhe Kanun-G ose Bablokos dhe disa antar tjer Shqiptar dhe Zvicran, ndertojn Studion „51-Records“, qe sot nuk existon me. Ne Studion 51-Rec. Incizoi BaGGeri shum keng sikur edhe Kengen „PERINAT“ qe e prezentoi ne Festivalin ne Rinora4, e shum keng te tjera dhe bashk me Kanun-G prodhuan „Mixtape-n Bablokos a.k.a Stergjyshat“ qe permban 14 keng ne vitin 2008. Lindeshin ideja te reja, Muzika u bente sa ma e qart ku edhe Grupi „Crazy Albanians“ zmadhohet me 6 repera te ri si: DinaK&EniGmA dhe 4 Repera te tjer me emrin „Albo-Gun’s“: M.E.D.I, N-KeY, D.Sle dhe Doni. Pasi 51 Rec. nuk existonte me, grupi C.A bashk, fillonin te prodhojn Muzik te „Leske Records“ te Studio-ja e M.E.D.I’t ku aty edhe sot e ksaj dite prodhohet Muzika nga antart e grupit CRAZY ALBANIANS dhe ne fund te stines se Pranveres e mirpresim BaGGerin me Albumin e par me titullin „Rifillim“ qe do te permbaj 16 apo 18 Keng kjo esht e nvarur nga BaGGeri dhe kysmet ne mes te TETOVES do te mbaj veres BaGGeri nje koncert. Sot BaGGeri jeton me knaqsi ne Kantonin e Zvicres „Zürich“ ku edhe e perfundoi shkollen Tregti dhe Ekonomi te pergjithshme.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0