Më mbaj mend (për 1 muaj)

Bajramali Idrizi & Asan Memishi - Kenge Per Selman Nuhiun Lyrics

Nuk ka akoma asnjë votë


Kur Pollogun e bjeshk’t e Sharrit
Flaka i mbërtheu,flaka i mbërtheu,
Nga zemra e mëmëdheut
Kushtrimi shpërtheu,kushtrimi shpërtheu:
-A ka burra Arbëria?
Gjëmon Sharri plak
-Ka Poroi plot shqiponja-
Djem që marrin hak...
Plot’ me shqipe u mbushën malet
E u tund Veriu
Si petrit-o nga mërgimi
Vjen Selman Nuhiu.
Bashk’ me Nexhën-grushtin top
U betu’n n’flamur
Për bashkimin e Atdheut
S’e ndalën hapin kurr’.
Refren: -N’kam’, burra! Jep zemër
Nexha e Selmani,
-N’kam’,v’llezër!Sulm,djema!
Në rrezik,në rrezik,n’rrezik ësht’ vatani.

Si kreshnik’ në log t’mejdanit
Pushka u vjell zjarr,pushka u vjell zjarr,
Në Ledinat e Porojit
Mbetën lapidar,mbetën lapidar.
E shikimi i përflakur
U mbeti drejt qiellit,
Për bashkimin e atdheut
Për dritën e diellit.
Si jehon’ që vjen prej shekujsh
Amanetin lan,amanetin lan’.
Kush e ndjen veten shqiptar,
Nuk jeton ndër shka.
Vazhdon Përoi gurgullimën,
Vala e shtyn valën,
Jan’ betuar bijt’ e Arb’rit,
N’vend do ta çojn’ fjalën.

Refren: -N’kam’, burra! Jep zemër
Nexha e Selmani,
-N’kam’,v’llezër!Sulm,djema!
Në rrezik,në rrezik,n’rrezik ësht’ vatani.

Teksti dhe komponimi: Syrja EtemiNuk kemi video për këtë këngë.
Bajramali Idrizi & Asan Memishi - Kenge Per Selman Nuhiun
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Kenge Per Selman Nuhiun".
3. Video është e këngës "Kenge Per Selman Nuhiun", por nuk këndohet nga Bajramali Idrizi & Asan Memishi.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Bajramali Idrizi:


Komente 0