Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


Barbana: C'faj Kanë Gazetarët, Kur Vetë Këngëtaret Kërkojnë Skupe


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1
[18-08-2012]
Barbana: Marredhenia me te dashurin dhe nderhyrjet estetike

Ndoshta eshte hera e pare ne historine e show biz-it shqiptar qe nje kengetare flet qarte e bukur per marredhenien mes personazheve publike dhe gazetareve. Barbana Dini, ne kete interviste per Bluetooth tregon se gazetaret nuk shpifin por jane ne kerkim te titujve sensacionale, ama jane personazhet publike ato qe kerkojne skupe.

Pas pjesemarrjes te "Kenga Magjike", nuk ju kemi pare me ne publik. Keni ndonje projekt ne dore?
Sapo kam perfunduar xhirimet e klipit me te ri, qe besoj shume shpejt do te shfaqet ne televizionet muzikore.

Ju jeni nje kengetare e cila nuk shfaqeni shpesh. E keni zgjedhur vete kete menyre menaxhimi?
Po, e kam zgjedhur vete.

Po per koncertet, a nuk ju prish pune ky disi "largim" nga publiku?
Me koncerte jam e mbingarkuar. Kam 4 vjet qe nuk bej as edhe nje dite te vetme pushim.

Me cfare merreni tjeter pervec muzikes? Pervec muzikes merrem me palester, jam nje teze e perkushtuar ndaj mbeses sime Amla, jam nje vajze e perkushtuar ndaj familjes sime dhe jam dhe nje e dashur e perkushtuar ndaj te fejuarit tim. Per te tjerat s'kam kohe.

A i del nje kengetari te jetoje mire me te ardhurat qe nxjerr nga muzika?
Nje kengetar, ashtu sic i fiton, ashtu edhe i shpenzon te ardhurat per kujdesin ndaj vetes.

Ju kemi pare edhe si aktore ne nje film ku keni interpretuar krah Sheiles; po me aktrimin cfare lidhjeje keni?
Oferta per te luajtur ne film me eshte bere nga regjisori i mirenjohur Arjan Culiqi, dhe une as qe e mendova dy here por direkt pranova, duke e konsideruar nje eksperience te re.

Keni plane per ndonje projekt tjeter ne kinematografi?
Asnjehere nuk i dihet !

Ju e keni deklaruar qe jeni e dashuruar; perse shume kengetare te tjere i fshehin lidhjet?
Jam e dashuruar dhe mendoj qe, kur gjen dashurine e vertete, nuk ke pse ta fshehesh ate.

Ju perse e bete publike lidhjen, nuk keni frike se media mund t'ju prishe pune?
Mendoj qe mediat vetem ndreqin pune.

Cfare mendon i fejuari juaj ne lidhje me profesionin tuaj?
Gersi me ka njohur si kengetare dhe absolutisht eshte fansi im me i zjarrte .

Behet xheloz per shkak te profesionit?
Gersi eshte natyre shume e mirekuptueshme.

Tregu muzikor shqiptar eshte i tejmbushur me kengetare te cilat u perkasin kategorizimeve te ndryshme te llojit show girl, kengetareve qe kane gjetur bashkepunetore te suksesshem etj; ju, ku e fusni veten ne keto kategorizime?
Te jesh show girl do te thote te dish te besh gjithcka qe ka lidhje me artin. Une ne Shqiperi nuk njoh asnje te tille. Mendoj qe jam nga ato kengetare qe kendoj.

Cilat jane karakteristikat apo cilesite kryesore qe shihni te bashkepunetoret tuaj dhe e bejne nje bashkepunetor te pelqyeshem per ju?
Profesionalizmi eshte tipari kryesor dhe duke qene i tille arrij ta kuptoj se cfare me pershtatet dhe dua une.

Sa ju ka ndihmuar fakti qe keni pasur te beni me bashkepunetore te suksesshem?
Mendoj qe fati nuk ka te beje fare, eshte ceshtje mundesie.

A ju kane ndihmuar bashkepunetoret per te krijuar fame ne Shqiperi dhe per te ndertuar nje karriere ne muzike?
Deri ne nje fare pike po, pjesa tjeter i perket punes sime.

Cilet jane bashkepunetoret e tu me te qendrueshem dhe perse keni zgjedhur ata?
Koheve te fundit po bashkepunoj me te qendrueshem, sic eshte kompozitori Adrian Hila. E vleresoj punen profesionale te tij, arrin te me kuptoje cfare kerkoj dhe mbi te gjitha me pershtatet vokalisht.

A kane mundesi kengetaret shqiptare t'i zgjedhin vete bashkepunetoret, apo u dorezohen ofertave qe u vijne nga kompozitoret?
Cdo kengetar eshte i lire t'i zgjedhe bashkepunetoret e tij sipas preferencave personale.

Po kompozitoret, kane kengetare te preferuar, apo mjafton qe kengetari te paguaje? J
o cdo person qe paguan mund te marre nje kenge te mire.

A jeni ndjere ndonjehere keq me dicka qe eshte shkruar ne media per ju?
Nuk jam ndjere keq, sepse nuk i kam dhene shume rendesi. Tashme jam mesuar, eshte risk i te qenit personazh publik; te gjithe qe e duan kete pune duhet te marrin parasysh dhe cfare i pret.

Ne media eshte folur qe ju keni kryer nderhyrje estetike, eshte e vertete?
Nuk dua te flas per kete gje.

C'mendoni per operacionet plastike?
Kur ekziston deshira le te kryhen.

Je pro apo kunder?
Pro.

Cfare do te deshironit te ndryshonit ne pamjen tuaj?
Mendoj qe te gjitha i kam ne harmoni me njera-tjetren.
Besoni se gazetaret vertet shpifin, apo jane personazhet ata te cilet deshirojne vemendjen e gazetareve dhe pastaj akuzojne gazetaret per shpifje?
Mendoj qe gazetaret nuk shpifin kurre, por thjesht ata jane ne kerkim te titujve sensacionale. Personazhet publike jane ne kerkim te skupeve.

E ka ne dore gazetari imazhin publik te nje personazhi, apo vete personazhi e ka ne dore te ndertoje nje lloj imazhi te caktuar?
Patjeter qe media eshte shume e rendesishme ne krijimin e nje imazhi te caktuar. Ne rastin konkret, po te mos ishit ju, si do ta kuptonte publiku se cfare mendoj une per ceshtje te caktuara?

E keni ndjekur show biz-in e koheve te fundit ne Shqiperi; cili eshte lajmi qe ju ka bere me shume pershtypje?
Te them te drejten nuk e kam ndjekur.

Cila besoni se eshte kengetarja e momentit ne Shqiperi dhe Kosove dhe perse?
Me pelqen Dafina Zeqiri, sepse ka nje stil te vecante.

Perse beson se nje X kengetare arrin te behet me e suksesshme se nje tjeter, pavaresisht se mund te kene te njejtat mundesi per te bere karriere?
Eshte ceshtje shume e nderlikuar.

Ju vete, ku e shihni veten artistikisht ne te ardhmen, per shembull pas 6-7 vitesh?
Sigurisht me te plotesuar artistikisht dhe me nje karriere ne ngritje.

A je e kenaqur me kete qe keni arritur deri me sot?
Jam shume e kenaqur, sepse cdo gje e kam arritur me forcat e mia dhe kur ndodh keshtu, kaq nxjerr kilometrazhi.

Cila eshte ambicia jote me e madhe profesionale?
Ne cdo moment, cdo gje qe kam enderruar e kam arritur. Tani jam shume e zene duke realizuar ate qe enderroja dje.

A mendon se do ta realizosh ndonjehere?
Une gjithcka qe ia ve qellim vetes e realizoj. Jam shume kembengulese.

Cili eshte kengetari/e me fame boterore me te cilin/ cilen do te doje te kishe nje duet?
Do deshiroja nje duet me Tina Turner. Mbetet nje nga idhujt e mi.

Beson se do t'ia arrish nje dite kesaj gjeje?
Nuk i dihet !
 (bluetooth/BalkanWeb)Komente mbi këtë artikull


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet