Më mbaj mend (për 1 muaj)

Bardhok Prebibaj - Ka Shperthye Kenga Si Lule Molle Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Ne Alpet tona ,fole shqiponjash
Vend legjendash,truall kolosesh
Ne majat e larta plot me bore
Ka shperthyer kenga si lule molle

Ne flladin e ngrohte te demokracise
Ka shperthyer kenga ne log te malesise
Ne Dukagjin ne vendlindje te Lekes
Jane kenduar kenge ,sa per disa shekuj

Ka rrjedhe kenga si ujet e Cemit
Ne mbare malesine e Kelmendit
Shume krijues e shume kengetare
Ne Log te bjeshkeve jane vene ne gare

Te jeni krenare per ato kengetare
Ju kane ngrite ne piedestal
Se ne ballkon te Arberit ju keni qene
Bashke me Noren ne Kelmend

Eshte detyre dhe atdhetari
Me u kendua te pareve,brezat e ri
Se ne kenget qe ne kendojme
Ka themelet historia jone

Kenge e Hymne kendoi ne malesi
Sali Mani me cifteli
Kenge per trimat qe rane ne lufte
Jonuz Delaj me lahute.

Bardhok Prebibaj e Ndue Shytani
Me gjithe zemer I kenduan vatanit
Kenge kurbeti me plot shpresa
Kendoi gjithe mall Gofile Papleka

Per dashurine zot mbi toke
Pellumb Vrinca bashke me shoke
Xhovalin Prroni e Gezim Zefi
Ngriten kenge sa uje ka deti

Per kullat prej guri keshtjella mali
Me plot epos vellezerit Shani
Per lulet gonxhe mbi gure mali
Me ze te embel Nikolin Perpali

Si kthjellesia e ujit te Valbones
Rrodhi kenga ne malesi te mbishkodres
Bese shqiptare dhe arome malesh
Kane sjelle ne skena festivalesh

Keto krijues dhe rapsode
Do ti nderojne brezat mbi toke
Do ti nderojne brezat perhere
Per Historine qe gdhenden ne mermer

Kenga e tyre eshte si monument
Nga Valbona deri ne Kelmend
Cdo kenge eshte nje germe prej ari
Ne historine e lashte qe ka shqiptari


Ky tekst u dërgua nga Mazllum Daci,tirane


Nuk kemi video për këtë këngë.
Bardhok Prebibaj - Ka Shperthye Kenga Si Lule Molle
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Ka Shperthye Kenga Si Lule Molle".
3. Video është e këngës "Ka Shperthye Kenga Si Lule Molle", por nuk këndohet nga Bardhok Prebibaj.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Bardhok Prebibaj:


Komente 0