Më mbaj mend (për 1 muaj)

Benjamin Constant

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2
(1767-1830)  
  • Vendlindja:
  • Paris 
BIOGRAFIA: Benjamin Constant është një shkrimtar dhe autor këngësh i huaj. Henri-Benjamin Constant de Rebecque (25 tetor 1767 - 8 dhjetor 1830), ose thjesht Benjamin Constant, ishte një aktivist dhe shkrimtar politik zviceran-francez mbi teorinë politike dhe fenë. Një republikan i angazhuar nga 1795, ai mbështeti grushtin e shtetit të 18 Fructidor, (4 shtator 1797) dhe atë pasues më 18 brumaire, (9 nëntor 1799). Gjatë Konsullatës, në 1800 ai u bë udhëheqësi i Opozitës Liberale. Pasi e mërziti Napoleonin dhe u largua ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë KomentThënie nga Benjamin Constant

    Shtyp foton për ta zmadhuar dhe rishtype për ta mbyllur.
    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
    Shiko më shumë

Kartolina (3)

0
0
0

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY

Autorë Të Ngjashëm:

Charles Baudelaire

Artur Rembo

François De La Rochefoucauld

Alain Borne

Michel De Montaigne

Gérard de Nerval

Paul Verlaine

Henri Barbusse

Viktor Hugo

Sharl Bodeler

Tags: Benjamin Constant


Komente mbi këtë artist