Benjamin Krasniqi Poezi
Benjamin Krasniqi

Ese

Mbrëm dikush ra në gjumë, me bindjen se sot do të zgjohet në mëngjes dhe do të shkoj në punë.
Por afati i mbaroj dhe shpirti nga trupi i doli.
Dikë mbrëm tërë natën e ruajtën për të vdekur, madje edhe qefinin dhe varrin gati i bën, por mëshira e Zotit mbi të zbriti dhe sot ende jeton.
Dikush mbrëm në bollëk e hëngri darkën, për askë nuk mendoi. U mburr para të gjithëve dhe askë nuk e falemnderoi. Në mëngjes i falimentuar u ngrit. Shau, mallkoi, qau, por asgjë nuk i bëri dobi.
Mbrëm dikush me stomakun bosh fjeti gjumi, por "Elhamdulilah për çdo gjë" tha. Sot u ngrit me të gjitha të mirat e dynjas. Prap tha "Elhamdulilah për çdo gjë" dhe me modesti eci në tokë.
Dikush mbrëm në spital një të sëmur e ruajti, në mëngjes vdiq ai vet. I sëmuri mori pjesë në varrimin e tij.
"Vërtetë pas vështërsisë vjen lehtësimi". Zoti neve na garantoi.

- Poezi nga Benjamin Krasniqi{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0