Bertolt Brecht Poezi
Bertolt Brecht

Pyetjet E Nje Punetori Nga Leximi

Kush e ndertoi Thiven shtatporteshe?
Neper libra ekzistojne emrat e mbreterve.
Mbreterit terhoqen guret madheshtore?
Dhe Babilonine e njemijehereshkaterruar,
kush e rindertoi kaq here? Ne cfare shtepishe
te Limes florishkelqyese banonin ndertuesit?
Ku shkuan naten qe mbaroi Muri Kinez
ndertuesit? Roma e madhe
eshte e mbushur me triumfe ngadhenjimi. Siper cileve
ngadhenjenin cezaret? Kishte Bizanti i shumelavdishem
vetem pallate per banoret e tij? Akoma edhe ne
Atlantiden legjendare
naten qe po e perpinte deti therrisnin
ata qe po mbyteshin skllavet e tyre.
I riu Aleksander e zoteroi Indine
i vetem?
Cezari perdhosi Galatet.
Nuk kishte as edhe nje guzhinjer me vete?
Filipi i Spanjes qahu, kur armata e tij
u permbys. Nuk qahu asnje tjeter?
Frederiku II fitoi ne Luften Shtatvjecare. Kush
tjeter fitoi bashke me te?

Cdo faqe dhe fitore. (e ka fjalen, cdo faqe e historise referohet tek fitoret)
Kush e pergatiti gostine e fitores?
Cdo dhjete vjet dhe nje burre i madh.
Kush e pagoi harxhen?

Kaq lajme,
kaq pyetje!

- Poezi nga Bertolt Brecht{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0