Më mbaj mend (për 1 muaj)


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  22
(1947-2015)  
  • Vendlindja:
  • Tiranë 
BIOGRAFIA: Betim Muço është një shkrimtar dhe autor këngësh i njohur. Betim Muço ishte shkrimtar shqiptar. Ai studioi për fizikë në Universitetin e Tiranës. Punoi fillimisht si mësues në Krujë. Nga 1974 deri në 2001 punoi si sizmolog ne Institutin e Sizmologjise të Akademisë së Shkencave në Tiranë, ku fitoi gradat Kandidat i Shkencave dhe Doktor i Shkencave e më pas titullin Profesor. Veç krijimtarisë letrare origjinale dhe publicistikës ka përkthyer në shqip një sërë autorësh si Grin, Bellou, Mishima, Munro, Xhojs...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Ahmet Kolgjini

Kasem Trebeshina

Jorgo Bllaci

Hafiz Ali Korça

Bilal Xhaferri

Arshi Pipa

Filip Shiroka

Mihal Gjergji

Koçi Petriti

Fatmir Terziu

Tags: Betim Muço, Betim Muco


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet