Big Mama
Big Mama
Big Mama
  • Emri i vërtetë:
  • Besiana Kasami
  • Vendlindja:
  • Tetovë
  • Mosha:
  • 37 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 28 Shkurt 1986
  • Horoskopi:
  • ♓ Peshqit
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Big Mama është këngëtare shumë e njohur. Këngëtarja e famshme nga Tetova, Besjana Kasami, e njohur me emrin artistik Big Mama, Që në moshën 7 vjeçare ka filluar të këndojë në klubin muzikor "Klubi i fëmijëve të lumtur". Më pas ka vijuar shkollën fillore dhe të mesme të muzikës në Tetovë dhe në të njëjtën kohë ka qenë aktive nëpër festivale të fëmijëve, ku do të përmendim festivalin "Bletëzat" 97 pastaj festivalin "Bilbilat këndojnë" e shumë të tjerë. Po ashtu ka qenë vallëtare në ansamblin "Zeladin Zeqiri" në Tetovë për dhjetë vite me rradhë. Më vonë, respektivisht në vitin 2001 ishte debituese në festivalin "Nota Fest" dhe për 3 vjet rradhazi mori pjesë në këtë festival derisa fitoi vendin e parë.

PASAPORTA:
Emri dhe mbiemri: Besiana Kasami
Ngjyra e syve: Kafe e mbyllur
Ngjyra e flokëve: Ndryshon
Ushqimi i preferuar: Brumërat
Këngëtari i preferuar: Tarkan
Stili i veshjes: Trendy ngjyra-ngjyra
Hobi: Noti
Menaxheri: Big Mama
Kompania inçizuese: Award Entertainment
Shpërblimet e fituara: "Nota Fest" 2004, çmimi i parë,
"Top Fest" 2005 - Best Female,
"Netët e Klipit Shqiptar"-Çmimin e publikut,
"Nota fest" 2005 - Debutantja ma e mirë.

Në vitin 2003, Wanted merr pjesë në Nota Fest 2003 me këngën "Bashkuar Me Kenge", në bashkëpunim me Big Mama.

Në Qershor 2003, Big Mama merr pjesë në PoliFest 2003 me këngën "Une Jam Ligj Per Ty".

Në Nëntor 2004, Big Mama merr pjesë në Nota Fest 2004 me këngën "Ishe Agresiv", në bashkëpunim me Ardit Stafaj.

Në Prill 2005, Big Mama merr pjesë në Top Fest 2 me këngën "Kot E Kot".

Në Dhjetor 2005, Big Mama merr pjesë në Zhurma Show 2005 me këngën "Zbritje Sezonale".

Në Prill 2006, Big Mama & Lyrical Son marrin pjesë në Top Fest 3 me këngën "Ti Vozit Me Mire Se Une".

Në Gusht 2006, Big Mama merr pjesë në Çelësi Muzikor 1 me këngën "Jo Jo Nuk Te Dua".

Në vitin 2006, Big Mama publikon albumin "Zbritje Sezonale".

Në Prill 2007, Big Mama merr pjesë në VFM 2007 me këngën "Video Sexy".

Në Maj 2007, Big Mama merr pjesë në Top Fest 4 me këngën "Top Secret".

Në vitin 2007, Big Mama publikon albumin "Rroftë Interesi".

Në Maj 2008, Big Mama merr pjesë në Top Fest 5 me këngën "Gatitu".

Në Maj 2009, Big Mama merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "S'e Duroj Dot Me".

Më datë 17 Shkurt 2009, Big Mama publikon videoklipin "Ku Rafsha Mos U Vrafsha". Videoklipi u prodhua nga Tomato. Me këtë këngë, Big Mama merr pjesë në VFM 2009 në vitin 2009.

Në Dhjetor 2010, Big Mama merr pjesë në Zhurma Show 2010 me këngën "Cka Po Ta Nin".

Në Qershor 2011, Big Mama merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 me këngën "Cka Po Ta Nin".

Më datë 15 Mars 2011, Big Mama publikon videoklipin "Kucuk Prens".

Më datë 6 Shtator 2012, Big Mama publikon videoklipin "Magjishem". Me këtë këngë, Big Mama u paraqit në këto festivale: Netët E Klipit Shqiptar 12 (2013), Zhurma Show 2012 (2012).

Më datë 1 Qershor 2013, Big Mama publikon videoklipin "Ku Mbeti Dashuria". Muzika e këngës u punua nga Dj Cekic, teksti u shkrua nga Vig Poppa. Me këtë këngë, Big Mama u paraqit në këto festivale: Netët E Klipit Shqiptar 13 (2014), Zhurma Show 2013 (2013).

Në Nëntor 2014, Big Mama merr pjesë në Kënga Magjike 2014 me këngën "Valentina".

Më datë 28 Mars 2015, Gasso publikon videoklipin "Bone N'club", në bashkëpunim me Big Mama.

Më datë 8 Maj 2015, Bes Kallaku, Rati & Big Mama publikojnë videoklipin "Me Temina". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Jani Duri.

Më datë 10 Korrik 2016, Baboo Darabuka publikojnë videoklipin "Dheze Dheze", në bashkëpunim me Big Mama & Dj Benity. Me këtë këngë, Baboo Darabuka marrin pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 7 Nëntor 2016, Big Mama publikon videoklipin "Milion".

Më datë 15 Dhjetor 2017, Mani publikon videoklipin "Zemra E Ndalume", në bashkëpunim me Big Mama. Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 7 Mars 2018, Big Mama publikon videoklipin "I Len Krejt".

Më datë 6 Gusht 2018, Big Mama publikon videoklipin "Vet Më Le". Muzika e këngës u punua nga Irkenc Hyka, teksti u shkrua nga Irkenc Hyka.

Më datë 27 Tetor 2019, Big Mama publikon videoklipin "Akoma Të Du (Remake)". Muzika e këngës u punua nga Robert Bilbilov, teksti u shkrua nga Avni Qahili, ndërsa për orkestrimin u kujdes Robert Bilbilov.

Në Maj 2020, Big Mama merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Akoma Të Du (Remake)".

Më datë 25 Qershor 2021, Big Mama publikon videoklipin "Kanagjegji". Teksti i këngës u shkrua nga Avni Qahili. Videoklipi u prodhua nga kompania XL Films.

Më datë 15 Mars 2022, Big Mama publikon videoklipin "Merri". Teksti i këngës u shkrua nga Lorenc Hasrama, ndërsa orkestrimi u punua nga Irkenc Hyka. Produksioni audio u realizua nga Irkenc Hyka.

Më datë 25 Shkurt 2023, Gasso GM publikon videoklipin "S'e Di", në bashkëpunim me Big Mamën. Videoklipi u prodhua nga kompania XL Films.

Më datë 3 Nëntor 2023, Big Mama publikon videoklipin "Nafaka". Teksti i këngës u përgatit nga Uki Latifi, teksa për arranzhimin u kujdes Čekic. Produksioni audio u realizua nga Čekic.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Big Mama »

Komente 15