Më mbaj mend (për 1 muaj)

Bijt E Sefes - Kënga E Ajshes Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.2 / Votuan:  18

Bit e Sefes 1
Kanga e Ajshe Azemit ndodhi ne Turqi
1
Heeej o shum ka vujt mor paj polli n’robniee
O her pa tok mor edhe pa shtepiee
O her pa shkoll mor edhe pa liriee
O shum kush jeten e mor se kurseev
O megjak tkuq mor paj lirin e belv
O luftat lan mor e pasoja mrapa
O lan germina edhe k’thepa drapa
O lan luaj mor paj ujqe a riee
O lan kulshedra edhe lan gjarprie
O krokodila paj edhe qiklopa
O gjith mejnxi mor poj durojke toka
E miza grajza edhe milingoja
O na helmun mor paj buken te goja
O pra kshu vllazen ka vujt shqiptaria
O nga teradhtari edhe nga tradhtiiaaa
O iken poplli e mor prej mjerimit
E muren rrugen oo te mergimit
E prej gazepi e se jo prej frige
O lan vendlindjen e mor heroike
O lan Kosoven oo tok kreshnike
Ev i kan msy paj tokav armike
E msyn Turqin mor edhe Italine
O Ameriken edhe Australine
Azin Afriken edhe krejt Evropen
O vujtjet tona paj e shqetsun boten
2
Eeej per Rugov morn a e kemi fjalen
O marrim shemull e at Azem Malen
Hej ne kuqisht mor kish lind Bujarin
Shum pat vujt aj mor nga t’radhtari
E nuk duroj mor para vujtjet t’radhtie
E zduroj vujtje paska shku n’Turqie
Bashk me te mor dhe familja tiie
O n’Stamboll shkoj e zun ni shpie
Shkoj e zur mor paj ni kolib t’keqe
Omerr rrug t‘vjeter e po leqe leqe
3
O u varfnue e po deri n’funde 2
O andrra zhgaderr jo mor nuk i dule
E tu ju rrit mor pra një vajz e ree
O se kujtim ajo dot jet nder nee
Vajz e re mor paj shtatin pehrrie
Sa e bukur e me pa mesye
Vetllat t’saja o por sikur pickaja
O ne Stamoll mor e ka zan belaja
4
O nuri saj e si drit shkelxenit
O emiri saj e Ajshe Azemi
E ish e re mor paj gjashtmdhjet vjeqaree
O vesh e m’bath ajo n’petka kombtare
N’gjamadan mor edhe nrruza t‘arit
O dy felqeta bash ne gershej dballit
5
E nans e babes e ju ka tregue
O dej te agja un po du me shkue
O mall umka paj malli sa skae
O poshkoj pak unë se po du mej pae
E nuk pomrrihet o mor Bab n’vetmie
O rreth e reth pojthot k’tu Turqelie
Edhe gjuhen joo mir spedie
O edhe mejdi thot jo nuk ka randsie
Sado mir mor thot me dit Turqishten
Kurr per jet une se harroj kuqishten
As vendlinjen jo mor as Rugoven
Kurr perjet o se harroj Kosoven
Vendin tim mor pothot bit e vie
O kur m’kadhan mor paj Nan lokja gjie
E po t’radhtarit e te gjkut tone
O i humbt rroja e po per gjithmone
6
O o Baba mort thot gjagjin e due
O lamtumir mor se po du meshkue
Dhe Baban mor e po prind e vete
Rrug te mbar dhe po jurojn shendete
O bija babit e ja paq uraten
Ec per drit oj bi bre mos ec naten
Ec me mend mor he se ka hendeqe
Mos po ngjan mor kun naj kund e keqe
E ruje nderin e po Ajshe bie
O mali madh mor jo nuk asht pa thie
7
O mali madh mor jo nuk asht pa thie
O sje N’Kosov po ktu jer N’Turqie
E falemdrit o ju prind e mie
O pse pomrunei une mos mju thye
E unë po ja tham mor po ni fjal dvertete
O f’tyra ime jo nuk shitet lete
Jam Malsore edhe jam Shqiptare
O nuk e shes unë f’tyren me pare
As me lira jo mor as me are
O mir u pafshim po thot faqe bardhe
8
Hej doli Ajshja frik per dere
Me buz n’gaz si lul pranvere
Tuj u dridh si dallgt e detit
Trup e tup naj ra qytetit
Me kok lart bia Shqiptare
Po nxyton do trotoare
Bulevardit ka kalonte
Do vitrina ishikjonte
Ni pasqyres ju afrue
Veten n’te e kaveshtrue
Poj hyn vetja nbegeni
Qenkam rritur e ba pehhri
Kan memarr shoqet lakmi
Me pas gjet naj djal Shqiptar
Me deshir e kishna marr
O ftyra i qitke e po flak e zjarre
9
O medet tash mor po jetoj N’Turqi
O z’du mej vesh Tirqit e zi
E pa martugjithmon dot rri
Jo nuk marr kurr Turqeli
Gjakun tim nuk e perzi
Ecte shpejt po ec me hapa
Dalin poplli para mbrapa
E plot rruga automobila
Sakak haste ndo kopila
Ju skuq f’tyra vashes s’re
Ecte shpejt me kok per dhe
Me trup t’rrudhur f’tyren gjak
Harroj hyri mej qorr sokak
Qorr sokakun e shitoft shita
O paska has n’kater bandita
10
Ej afer kerrin ja kan nal
O’munun me bind me fjal
Me fjal fasha zbintej dor
Ja ka ngjit një zgatarrosh
Një goj shtremt një f’tyr majmun
E umunun me bind me dhun
Një Arap ftyr krimineli
E ka rrok vashen per beli
Shpejt prej kerrit dul shoferi
Vajzes doren ja perzhdredhi
E kanxer një thik prej velli
Pisket Ajshja n’kup e Q’jellit
Pisket thrret dhe purpelitet
Zgatarroshit ju vervitet
Kur malsorja nuk koritet
Gjaku im falet nuk shitet
Oj ra shkelma e grushta ngoj
Zgatarroshin e paloj
Ej kara tjetrit me krye
T’re dhemball ja kishte thye
Jam malsore sejap nderin
O ne surat o ekapshty shoferin
11
O menxi qenat e futen n’mren
K’si trimneshe smahet o n’men
Shpejt e shpejt limozina treti
Oj shte dal jashta qyteti
Edhej her e kan provue
T’mjeren vajz o me c‘njerzue
Kurqysh Ajshja ska pranue
Kur e pan qe zbindej qika
Ej ka rrok gjelat e frika
Ej kan ra sipri o me thika
Shtat thika peri her
O eban shosh mor pra Ajshen e mjere
12
O jashpun trupin ja bojn shport
E kan mlu t’mjeren me bor
Z’vanoj shum e z’gjati koken
Me gjak t’kuq e s’kuqi boren
Oj dul shpirti si tuj kesh
O vdiq malsorja e pra beqareshe
13
Heej ani i ra terri o mor anadoollit
O hie zez oj ka ra s’ta Mollit
Besa korb i zi o emloj mesdheene
O krejt Rugoven edhe mbar Atëdhene
Ani Policia o shpejt si rrufeeje
E kan gjet o vajzen e reeje
Ani gjon e gjat o ner Bor mbi Dheeje
O kriminelat o po shpejt i zuune
Oj kan grie ata oj coptune
Oj coptun e ja kan marr jeten
Ani qysh e prun pak ma zi e gjeeten
O Bab e Nans vajzen ja kan lajmruue
Po shkojn t’mjert oo tuj vajtuue
O kriminela ju qofshi t’marrune
O kriminela ju mor faqe ziije
O kater vet ju qysh me vra ni f’mije
Ajshe loke o mori biije
O menxi Nana more trriti tyee
Bija e nanes o vajz e reeje
Kaq e njom mor dot kalbesh nën dheeje
Kaq e njam oo vaj me dete
Ani mbrojte nderin nasht se shkove veete
A lavdi qoft oj bi ke ba gajreete
Oj ke ba o mizaorise
Veq per f’tyr oj bijae malsise
Ajshe loke o mori bije
Fajtor jemi vet morn a për tyee
Lam Kosoven ej engjëllllushe
Besa turr armikut oj kem hy ne gushe
14 6
Ani se vajtoj mor njanja tjetren
Lot si gurra I ran ner mjekerr
Azem Mala aj I shkret
I ra per mi evladit t’vet
Bija e babit ja ka ba
Fajtor jemi vet t’kem vra
Na ka vra Buka Kosoves
Ujtë e ftoft Burra T’Rugoves
Mej pas ra tradhtarit n’kry
Pak me forc pak me drejtsi
Skishim ardh me rrnu N’Turqi
Uli koken qau e qau
O koha lig oj bi na ndau
Prej Turqie Azem Malaj
Kosovarve u ban t’fala
Oj Kosov vendi im
Për rini kam ni kushtrim
Buk e krypa atë dheut tuj
Asht si mijalt n’kët vend te huj
Shoke vllazer mushni men
Mos lakmoni ntjeter vend
Mos lakmoni n’pun te kota
Me q’ka sod nuk mirret bota
Rune vendin dhe atëdhen
Ju matmir keni folen
Keni forcen dijunin
Ne mes veti o dashunin
Armt I keni prej qeliku
Nashi plum mej dhan armikut
Sa per vajz që m’vdiq N’Turqi
Ju mos mani as pak zi
Brez mas Brezi e kok mas kohee
Eeeej se harrojmore e kurr kët malsor ani ej


Ky tekst u dërgua nga Izjadin Bërbatovci

Bijt E Sefes - Kënga E Ajshes
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Kënga E Ajshes".
3. Video është e këngës "Kënga E Ajshes", por nuk këndohet nga Bijt E Sefes.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Bijt E Sefes:


Komente 0