A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Mërgimin

Emigranti

I vogel,malit drejt emigrimit
Duke pretenduar,te shkoj larg mashtrimit
Te jem sa me i qete,pa premtime boshe
Qe me jepte politika,qe po na shkaterronte

Nje te ardhme te mire po kerkoja
Por ne vendin tim,nuk ia dola
Njerzit ishin kthyer te gjith ne brishte
Interesi i bente te mire,por edhe te ligsht

Por jo,Shqiperine time kurre nuk e harrova
Cdo ngjarja te saj,ne cdo moment e shikoja
Por c'te shoh o njeri i kesaj bote ???
Vret vellai-vellain,per nje cop toke

Oh Shqiperi,si ja katandisur
Nuk lejon femijet,shkollen per ta nisur
I mban te ngujuar,ne nje kulle te mjeruar
Akoma nuk kane mesuar,emrin e tyre per te shkruar

U riktheva,kishin bere ndryshime
Politikanet ne karriga,jo Shqiperia ime
Vendi im eshte aty,ku ishte para disa vitesh
Njerzit jane kafsha,qe te duan per kohe votimesh

- poezi nga Bledi Lorenci


- Poezia u dërgua nga Bledi Lorenci -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.5 / Votuan:  13

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019