Bleona Miftari Poezi
Bleona Miftari

Bora Ne Gjilan

Nga dritare ime e vogël
Vështroj borën si po bie
Nga gëzimi për këtë bardhësi
Më thurë zemra melodi.
S’mund durova dhe u zgjova
Kapelë, dorëza shpejt kërkova
Në tavan me shumë nxitim
Hulumtoja Sajin tim
Edhe Saji fort u gëzua
Do më marrish tha dhe mua
Do shëtisim tërë qytetin
Borës do ia dimë lezetin
Shokët më panë me zili
Prit, mos u bërë qilimi
Duam të gjithë një dordolecë
Kokë tenxhere e hundë-spec
Do të lozim gjithë së bashku
Unë, Ti, Loti e Miloti
Topa bore ne do të bëjmë
Vashëzat t'i ngacmojmë.

- Poezi nga Bleona Miftari{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0