Blerim Bytyçi Poezi
Blerim Bytyçi

Tema: Poezi Për Nënën


Vuajtjet E Nënave Dikur

E kishi fatin me na lindë
Në kohën e një sistemi famkeq
Komunista u marrtë mortja
Ju vratë te rinj e pleq!

Nga ju nëna lypsej drekë e darkë
Sa herë kerkonim ju ofshanit
Nga ju kerkohej veshë e mbathë
Mjer nënat, ku ta bejn hallin.

O komunista u marrtë mortja
Nga brezi në brez vajtofshi
Ofshamat e nënave te pervujtura
Edhe n'ferr ju shoqrofshin.

Vuajtjet e nënave kan adresë
Tek një sistem njerzish t'pa shpirtë
Pa humanizëm e solidaritet
Armiq të njerzis, dhe vet perendis.

Një ditë Perendija foli me gojë
Se vuajtjet e nënave sdo i duroj
Sistem i ligë, hijen e njerzisë
Ra për tokë, toka e mbuloj.

- Poezi nga Blerim Bytyçi


- U dërgua nga Blerimb107 -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0