Burn
Burn
Burn
  • Vendlindja:
  • Shqipëri
  • Jeton në
  • Shqipëri
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop-rock
Burn është grup artistësh i njohur. Grupi BURN është krijuar në 1.08.2003
Stivart ÇELA - Tastierë (keyboards) 02.09.1986
Ledjan NAKO - Bateri (drums) 18.08.1985
Dorian METOHU - Kitarrë (guitars) 15.08.1978
Dino ZIGELLI - Vocal (new entry)

URN kanë bashkëpunuar me shumë artistë ndër të cilët vlejnë të përmenden: Aleksandër GJOKA, Eranda LIBOHOVA, Sweed Company, Big BASTA, Endri & Stefi PRIFTI (këngë që kanë qënë krijime të mirëfillta), si dhe me Rosela GJYLBEGU, Rovena DILO (për këngë të cilat kanë qenë cover). Të gjitha këngët e grupit BURN janë kompozime të vetë anëtarëve të grupit. (Përveç këngës "AJO" e cila ka qenë një krijim i kantautorit të njohur Pirro ÇAKO). Dino ZIGELLI (Zhygjeli) është këngëtari i ri i grupit dhe vjen nga Mali i Zi. Ka studjuar 8 vjet për kitarrë, është rritur me dashurinë për muzikën dhe mjafton që ai të këndojë për të kuptuar gjithçka.

Grupi BURN ka dalë për herë të parë në skenë në Gusht 2004, si pjesmarrës në festivalin e muzikës alternative për të rinj. Në këtë festival, me këngën “Mbret pa kurorë”, ata janë vlerësuar me çmimin e parë.

Në Maj 2004, Burn marrin pjesë në Top Fest 1 me këngën "Dhimbjen S'e Largoj".

Në Prill 2005, Burn & Sweet Company marrin pjesë në Top Fest 2 me këngën "Nje Hap Perpara" dhe u vlerësuan me çmimin "Best New Artist".

Në dimrin e fillim-vitit 2005, BURN hodhën në treg videoklipin e këngës "Ecim te dy" i cili ishte dhe videoklipi i parë i karierës së tyre. Në Prill 2005, Burn marrin pjesë në Top Fest 2 me këtë këngë.

Në Prill 2006, Burn marrin pjesë në Top Fest 3 me këngën "Sa Here Ti Flet".

Në Shtator 2006, Burn marrin pjesë në Mikrofoni I Artë 2006 me këngën "Djeg".

Në Nëntor 2006, Burn marrin pjesë në Kënga Magjike 2006 me këngën "Qëndro Pranë".

Më datë 16 Mars 2007, Burn publikojnë videoklipin "Vec Nje Here S'quhet Tradheti". Muzika e këngës u punua nga Stivart Cela, teksti u shkrua nga Big Basta, ndërsa për orkestrimin u kujdes vetë Burn.

Në Maj 2007, Burn marrin pjesë në Top Fest 4 me këngën "Restart", në bashkëpunim me Big Basta.

Në Shtator 2007, Burn marrin pjesë në Mikrofoni I Artë 2007 me këngën "S'e Di".

Në Nëntor 2007, Burn marrin pjesë në Kënga Magjike 2007 me këngën "Nuk Ja Vlejti".

Më datë 29 Gusht 2008, Burn publikojnë videoklipin "Te Shihja Si Engjell".

Në vitin 2008, Burn publikojnë albumin "Nje Hap Perpara".

Në Dhjetor 2008, Burn marrin pjesë në Festivali i 47-të në RTSH me këngën "Jam I Pari I Jets Sime".

Në Nëntor 2009, Burn marrin pjesë në Kënga Magjike 2009 me këngën "Ajo".

Më datë 9 Prill 2010, Burn publikojnë videoklipin "Dhoma 4". Për orkestrimin u kujdes Gent Myftaraj.

Në Nëntor 2010, Burn marrin pjesë në Kënga Magjike 2010 me këngën "E Dija".

Më datë 8 Shtator 2011, Burn publikojnë videoklipin "Per Dike". Për orkestrimin u kujdes Gent Myftaraj. Me këtë këngë, Burn marrin pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 11 në vitin 2012.

Në Maj 2012, Burn marrin pjesë në Top Fest 9 me këngën "Njerezit Qe Takoj Cdo Dite".

Në Maj 2013, Burn marrin pjesë në Top Fest 10 me këngën "I Vetem".

Më datë 17 Korrik 2013, Burn publikojnë videoklipin "Rruge Pa Kthim". Me këtë këngë, Burn u paraqit në këto festivale: Netët E Klipit Shqiptar 13 (2014), Zhurma Show 2013 (2013).

Më datë 9 Gusht 2014, Burn publikojnë videoklipin "Hajde Me Ne". Me këtë këngë, Burn marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Në Nëntor 2014, Burn marrin pjesë në Kënga Magjike 2014 me këngën "Kohen Do Ta Ktheja Pas".

Në Shtator 2015, Burn marrin pjesë në Kënga Magjike 2015 me këngën "Ti Nuk Di Diçka".

Më datë 22 Prill 2016, Burn publikojnë videoklipin "Neper Yje". Muzika e këngës u punua nga Stivart Cela, teksti u shkrua nga Ledian Nako, ndërsa për orkestrimin u kujdes Shpëtim Saraçi, Burn. Me këtë këngë, Burn marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 në vitin 2016.

Më datë 7 Shtator 2018, Burn publikojnë videoklipin "Ma Thuaj Ti", në bashkëpunim me Trauma. Muzika e këngës u punua nga Dino Zigelli.

Më datë 24 Tetor 2019, Burn publikojnë videoklipin "Mendoj Për Ty", në bashkëpunim me Endri & Stefin. Muzika e këngës u punua nga Stivart Cela.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: Annonim Annonim  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Burn »

Komente 0