Bx-A
Bx-A
Bx-A
 • Emri i vërtetë:
 • Zeqir Shkololli
 • Vendlindja:
 • Pejë
 • Jeton në
 • New York City
 • Mosha:
 • 34 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 30 Janar 1989
 • Horoskopi:
 • ♒ Ujori
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: hip-hop
Bx-A është këngëtar i njohur. Zeqir Shkololli apo siq e njohim bX-a, emigroj në Amerikë New York Bronx. në vitin 2002 ku ishte bota ndryshe në jeten e tij Dhe filloj që te meret me shkoll në gjuhen angleze dhe me sukses i pergzoj dy vite me nota të mira dhe prandaj filloj mu shoqnu me një shoqëri problemash kur atëhere e la edhe Shkollen. Në Vitin 2004 Po-Ashtu e Quajtur Grupi A.B.I Egzistenc Që 30 Vite e Ma Shumë Fillun Që Ti Kontrollojn Disa Blloqe Apo e Quajtur Mahalla Ne Bronx I Kishin Nën Kontroll derisa Fillun Te Shperndahen Neper Burgje Apo Ma Fellë Me Probleme Me Ligjë Të New Yorkut Dhe Bronx Albo bX-a Filloj Që Te Meret Me Muzik Në Vitin 2004 Kur Ishte Një Fillim i Zorrt Për Të Dhe Po Ashtu Filloj Ti Merte Ne Grup E Quajtur A.B.I Tja Vazhdojn Karieres Kur bX-a Ka Mbledhur Në Grup JimmyKoven, Phenom, Pejoni 039, Pre$s, Erb. Në Vitin 2005 E Nxjeren Video Clipin e Par e Quajtur A.B.I Iz Back ( A.b.i u kthy ) Kur Në Ato Momente Shperthyn Me Atë Kengë Dhe U Bën Te Njofshem Neper Shum Rajone Te Amerikes Dhe Filluan Të Bënin Mix Tape-in e Parë "A.B.I Iz Back" ne vitin 2006 Me 60 Këng Te Publikuara dhe është Lansuar Në Vitin 2007 Pershkak Problemeve Me Ngatrresa Sepse Albumi Dot Ishte Lansuar Ma Herët Dhe Më Atë Mixtape është Lansuar Edhe Një Video Clipë e Quajtur " Na Jemi A.B.I " bashkpunim me dylis a.k.a dee dhe Ish Antarin e (A.B.I) K-Lay Dhe Më Tutje Nuk u Dorzuan Fillun Punës Me Muzikë dhe Bx-a Murrë Antar Të Ri Të Quajtur ( Canz, Bigg AL, Slik, Nicky, King Link Dhe Bruna) Dhe bX-a Filloj Me Albumin e Dytë Që Kurë Sësht Realizuar Pershkak Problemeve Mes Antarve Në Grup Dhe BX-A Filloj Me Karrieren e tij Ma Tutje Dhe e Lansoj Edhe Një Tjeter Video Clip " Qetu Na Ki" Shum Prekse Per Reperat Dhe Shum Prej Tynve Kan Gjujt Fjal Fyese Kunder Bx-a Dhe A.B.I Por bX-a Nuk Pritoj Ti Kthehet Mbas Por Në Ato Momente bX-a me Brunen Ishin Musafir Te Jetons Party Ku Kenduan 2 Këngë Dhe Ishin Te Suksseshme Dhe Na Ftuan Po ashtu Në New jersey Me Gjith Grupin... Në Vitin 2009 Ishim Mysafir Prap Të JetonsParty Dhe A.b.i Pati Suksses Ne Koncert Kan Qen Te Pelqym Nga të Gjithë 'A.B.I Bënin Nje Tjeter Video Clip Pasi Ishte Nje Nder Mat Mirin Video Clip Te Gjitha Keto Vite Që A.B.I Kan Bër Por Nuk u Lansua Sepse bX-a Realizoj Ta Prishë Grupin e Tij A.B.I Dhe Tash e Sod Jon Mbet JimmyKova, Pejoni o39 Bigg AL, Canz, Ne A.B.I Records Solo Repera Dhe Tjerve Suksses Në Karier Per Info Te Reja Do Ti Publikojm Së Shpejti!!

Më datë 1 Maj 2009, Bx-A publikon videoklipin "Mbani Vendet (Diss)".

Më datë 15 Maj 2011, Bx-A publikon videoklipin "Urrejtja E Tregon Vetin".

Më datë 9 Janar 2012, Bx-A publikon videoklipin "Qe Sa Kom Prit".

Në vitin 2012, Bx-A publikon albumin "Maska E Zez".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: zingjirtt zingjirtt  Komente 0