Më mbaj mend (për 1 muaj)

Cathal Ó Searcaigh
  • Vendlindja:
  • Gortahork 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Irlandë 
  • Mosha:
  • 64 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 12 Korrik 1956
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♋ Gaforrja
Nuk ka akoma asnjë votë

Cathal Ó Searcaigh është shkrimtar i njohur. Cathal Ó Searcaigh është një nga poetët më të rëndësishëm irlandez modern. Puna e tij është përkthyer, antologizuar dhe studiuar gjerësisht. "Internacionalizimi i tij i sigurt", sipas Theo Dorgan, ka kanalizuar "mënyra të reja, mundësi të reja, në shkrimin e poezisë së gjuhës irlandeze në kohën tonë".

Prej vitit 1975 e tutje ka prodhuar poezi, shfaqje dhe udhëtime. Poezia e tij e hershme merret me vendin, gjuhën dhe traditën, me punën e tij të vonuar që tregon një shtrirje më të gjerë. Puna e tij përfshin poezi dashurie homoerotike. Jody Allen Randolph vë në dukje se "thyerja e stereotipeve dhe vendosja e re e temave gjinore hapën një hapësirë ​​të re për të shqyrtuar seksualitetet alternative në një kontekst bashkëkohor irlandez".

Kritiku John McDonagh argumenton se "Oh Searcaigh zë shumë nga hapësira që qëndrojnë në kundërshtim me shënuesit tradicionalisht dominues të identitetit irlandez". Në antologjinë e tij, McDonagh vazhdon të thotë "Poema homoerotike e Searcaigh janë të qarta, duke shijuar një sensualitet që për shumë vite rrallë ka gjetur shprehje të qartë në letërsinë irlandeze".

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »

Komente

Asnjë Koment


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet