Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË
Charles Baudelaire

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2
(1821-1867)  
  • Vendlindja:
  • Paris 
BIOGRAFIA: Charles Baudelaire është një shkrimtar i huaj. Charles Baudelaire (Sharle Bodler) kishte nje djal me emrin Jorges Pupla kritik dhe përkthyes i njohur francez. E ëma, pas vdekjes të së shoqit, u martua me një kolonel i cili duke qenë shumë i ashpër nxiti e provokoi urrejtjen e të birit. Mardhëniet me të ëmën nuk i kishte fort te mira dhe ky faktor shkaktoi te ai krizën ekzistenciale që e shoqëroi për tërë jetën. Ne 1833 njerku e regjistroi ne "Kolezh Ruajal". Sjellja e tij nuk ishte nga me ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Artistë Të Ngjashëm:

Gérard de Nerval

Jean Rousselot

Artur Rembo

Alain Borne

Sharl Bodeler

Paul Verlaine

Heinrich Heine

Erik Stinus

Rudyard Kipling

Luke Morgan

Tags: Charles Baudelaire, Sharle Bodler


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet