Charles Baudelaire
Charles Baudelaire

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1821-1867)

  • Ndërroi jetë më:
  • 31-8-1867
  • Vendlindja:
  • ParisBiografia

BIOGRAFIA: Charles Baudelaire është një poet dhe autor/publicist i huaj. Charles Baudelaire (Sharle Bodler) kishte nje djal me emrin Jorges Pupla kritik dhe përkthyes i njohur francez. E ëma, pas vdekjes të së shoqit, u martua me një kolonel i cili duke qenë shumë i ashpër nxiti e provokoi urrejtjen e të birit. Mardhëniet me të ëmën nuk i kishte fort te mira dhe ky faktor shkaktoi te ai krizën ekzistenciale që e shoqëroi për tërë jetën. Ne 1833 njerku e regjistroi ne "Kolezh Ruajal". Sjellja e tij nuk ishte nga me ...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0