D.U.D.A.
D.U.D.A.
D.U.D.A.
 • Emri i vërtetë:
 • Burim Osmani
 • Vendlindja:
 • Gjilan
 • Jeton në
 • Zvicër
 • Mosha:
 • 38 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 12 Nentor 1985
 • Horoskopi:
 • ♏ Akrepi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: hip-hop
D.U.D.A. është këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. D.u.d.A me emrin Burim Osmani kreu shkollën e mjeksisë, drejtimi i stomatologjisë në Gjilan. Pasioni i tij për muzikë lindi qysh herët, në moshën fëmijërore. Por me krijimtari dhe interpretime filloi prej vitit 1998-99. Vitet 2001-02 ishin vite pushimi nga skena publike per Duden, pers shkak të problemeve të medha që i ka çdo njeri që merret me këtë profesion. Në lëminë e muzikës Hip-Hop, D.u.d.A formuai edhe grupin “DoubleG Army” qe sot përmban më shumë se 400 anëtarë. D.u.d.A edhe pse arriti të bëhet një nga rreperët më të preferuar në Kosovë, Shqipëri dhe Maqedoni ai ka provuar edhe suksesin edhe jashtë vendit por fatmirësishtë nuk është se e ka gjetur shumë. Ne kanalin MTV Nordic, degë e MTV-së ne Suedi janë transmetuar këngët më të bukura nga D.u.d.A. D.u.d.A pushoi nga skena për disa vite, kur u shpërngul në Liverpool të Anglis bashkë me familjen. Tani ai është babai i 3 fëmijëve: Genni & Nina (binjakë) dhe një djalë më i vogël Gian. Talentin e tij e provoi në moshën 14-vjeçare, në Shtator të vitit 2003 kur me nofkën D.u.d.A mori pjesë në një koncert lokal me këngën e tij të parë “Gangsterat”. Ne vitin 2017 u zhvendos nga Londra ne Zurich (Zvicer).

Në vitin 2003, D.U.D.A. publikon albumin "Loja Pam Pam". Me pasion iu përkushtua zhanrit të muzikës Hip-Hop dhe Rap dhe pagëzoi albumin e tij të parë sipas emrit të këngës "Loja pam pam", videoklipi se ciles u zgjodh si videoklipi më i mirë ne Ballkan në vitin 2003.

Në Qershor 2006, D.U.D.A. merr pjesë në VFM 2006 me këngën "Farefisi".

Në Prill 2005, Monny merr pjesë në Top Fest 2 me këngën "Cohu Shqiptari", në bashkëpunim me D.U.D.A..

Në Prill 2005, D.U.D.A. merr pjesë në Top Fest 2 me këngën "Shum T'gjon (Hajde Krejt)".

Në vitin 2006, D.U.D.A. & Monny publikojnë albumin "Shqipe Me Dy Kry".

Më datë 15 Prill 2007, D.U.D.A. publikon videoklipin "Aty Ku jon 2g", në bashkëpunim me Zerooman.

Në Maj 2007, D.U.D.A. merr pjesë në Top Fest 4 me këngën "Pse Po Rini Me Ta".

Më datë 30 Korrik 2007, D.U.D.A. publikon videoklipin "Ushtari".

Në vitin 2007, D.U.D.A. publikon albumin "Mallkimi".

Më datë 30 Qershor 2011, D.U.D.A. publikon videoklipin "Bojna Show", në bashkëpunim me Nde-rim & Monny.

Më datë 25 Korrik 2011, D.U.D.A. publikon videoklipin "Dielli Pa Rreze", në bashkëpunim me B-K.

Në vitin 2011, D.U.D.A. publikon albumin "I Pavdekshum".

Më datë 24 Dhjetor 2012, D.U.D.A. publikon videoklipin "Pajtimi I Gjaqev", në bashkëpunim me theMike.

Më datë 4 Korrik 2013, D.U.D.A. publikon videoklipin "Skuadra Jone", në bashkëpunim me Noizy. Videoklipi u prodhua nga Video Art. Me këtë këngë, D.U.D.A. merr pjesë në Zhurma Show 2013 në vitin 2013.

Më datë 13 Shtator 2013, D.U.D.A. publikon videoklipin "Gangland City", në bashkëpunim me Niil-B, Ibi, Zeeroman & Overlord. Teksti u shkrua nga D.U.D.A., Niil-B. Për orkestrimin u kujdes Overlord. Videoklipi u prodhua nga Video Art.

Më datë 1 Nëntor 2013, D.U.D.A. publikon videoklipin "Babi Do Te Kthehet", në bashkëpunim me Noizy.

Më datë 12 Maj 2015, D.U.D.A. & Double G Army publikojnë videoklipin "Smoke Them". Videoklipi u prodhua nga Bug Production. Me këtë këngë, D.U.D.A. & Double G Army marrin pjesë në Zhurma Show 2015 në vitin 2015.

Më datë 24 Maj 2015, Gold AG publikojnë videoklipin "Çka Po Ndodh", në bashkëpunim me D.U.D.A & B-Genius. Videoklipi u prodhua nga MProduction.

Më datë 18 Korrik 2015, D.U.D.A. publikon videoklipin "S'je Normal", në bashkëpunim me Niil-B & Overlord.

Më datë 22 Gusht 2015, D.U.D.A. publikon videoklipin "Me Neve", në bashkëpunim me Overlord.

Më datë 25 Mars 2016, D.U.D.A. publikon videoklipin "2g2fast", në bashkëpunim me Zeeroman.

Më datë 10 Prill 2016, D.U.D.A. publikon videoklipin "Killa", në bashkëpunim me Capital T.

Më datë 17 Prill 2016, Gold AG publikojnë videoklipin "Hajde", në bashkëpunim me D.U.D.A. Teksti u shkrua nga Gold AG, D.U.D.A.. Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics. Me këtë këngë, Gold AG marrin pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Më datë 10 Maj 2016, B-Genius publikon videoklipin "Po Ma Han", në bashkëpunim me D.U.D.A.

Më datë 1 Korrik 2016, Diinora publikon videoklipin "Get Cha", në bashkëpunim me D.U.D.A.

Më datë 29 Shtator 2016, Xhino publikon videoklipin "Mos Boni Xixa", në bashkëpunim me D.U.D.A.

Më datë 27 Dhjetor 2016, D.U.D.A. publikon videoklipin "Tipa T'ron", në bashkëpunim me Overlord & Kola.

Në vitin 2016, D.U.D.A. publikon albumin "Hip Hopit Ja Shtim Flaken".

Më datë 1 Janar 2017, D.U.D.A publikon videoklipin "That Fire", në bashkëpunim me Noizy. Me këtë këngë, D.U.D.A merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 20 Shkurt 2017, Double G publikojnë videoklipin "Ghetto", në bashkëpunim me D.U.D.A, Xhino, Overlord & B-Genius. Për orkestrimin u kujdes Alandy. Videoklipi u prodhua nga Max Production.

Më datë 10 Mars 2017, B-Genius publikon videoklipin "Koha", në bashkëpunim me D.U.D.A.

Më datë 13 Janar 2018, Unittick publikon videoklipin "LND2GL", në bashkëpunim me D.U.D.A.

Më datë 3 Prill 2018, D.U.D.A. publikon videoklipin "My Victory".

Më datë 18 Qershor 2019, D.U.D.A. publikon videoklipin "Ski Sen".

Më datë 27 Gusht 2020, Unittick publikon videoklipin "Drillers", në bashkëpunim me D.U.D.A. & Slick. Videoklipi u prodhua nga kompania Urban Graphics.

Më datë 23 Dhjetor 2021, Lil Koli publikon videoklipin "Wavy", në bashkëpunim me Unittick & D.U.D.A.

Më datë 22 Maj 2023, DUDA publikon videoklipin "Kush", në bashkëpunim me Unittick. Videoklipi u prodhua nga BUG Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Alizie.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: donagg donagg   Djal1Keq Djal1Keq   DoubleG DoubleG   nonumber11 nonumber11  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga D.U.D.A. »

Komente 92