Da New Chain
Da New Chain
Da New Chain
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: hip-hop
Da New Chain është grup artistësh i njohur. Shume veta jane ngaterruar pak me kete grup...Ata mendojne se ‘Da new chai’n dhe ‘Kurorat Fiks’ jane dy grupe te ndryshme, por e kane gabim! Eshte nje skuader thjesht sepse nuk shkonte te dilnin gjashte veta ne skene sebashku, jane ndare ne ndare ne 2 grupe. Pjesetaret jane: DOZA - TANI V - P.K per ‘DA NEW CHAIN’ si grup dhe ANDY V - AROGANTI - MC BLERO per ‘KURORAT FIKS’si grup. Gjithsesi e gjithe skuadra bashke eshte ‘Da New Chain’ dhe gjithcka nisi aty.E gjitha filloi me frymezimin e Marjos a.k.a Doza Mc, ne vitin 2003, kur ai ishte cila kishte vetem 16 vargje dhe nje beat premiere. Aty nisi dhe endrra e madhe te behej realitet. Ne shkollen qe ai mesonte, ne Athine, ai ishte ndryshe nga te tjeret, prandaj shoku I tij I vetem ishte Hip Hop-i. qe atehere ai filloi te shkruante textet e tij te para rap, te cilat I ruan dhe sot si kujtim. Ne shtator te vitit 2004 bashke me vetem 14 vjec. Nje vit me vone, pasi ai njohu nje Dj te quajtur Eric, regjistroi dhe kengen e tij te pare, e Johny King - Tani V nisen grupin e tyre te pare me emrin A-Unit, i cili mbas 2 muajsh u be Al-Quatro. Ata incizuan plot 9 kenge te cilat sjane ne Youtube(te gjitha instrumentalet ishin produksion i 2pt a.k.a Peti). Aty filluan te perhapeshin ne lagjen e tyre, edhe pse shume nuk I perkrahen, pak me vone u bashkua me tadhe Andy V i cili kishte Reason 3 ne shtepi dhe beat-in e pare qe ka bere e mbajne akoma nearkivat e tyre, pas kesaj u be nje 5-ce e pandare. Ne vitin 2006 pothuajse e gjithe lagja e tyre e dinte qe merreshin me Hip-Hop dhe jo vetem aq...shume njerez filluan ti merrnin seriozisht dhe aty filluan ti jepnin shtyse vetes dhe te merreshin me seriozisht me muziken e si fillim ta studionin ate. Nga fundi i 2006-es u bashkua dhe nje anetar tjeter, Mc Blero, bashkimi i tij simbolizon krijimin e grupeve Da new chain dhe B.A.V, dhe me vone bashkimi me P.k nga 4 Maniacs, Qe aty filluan te krijojne pa ndalim muzike dhe texte gjeri sa ne fillim te 2007-es organizuan vete koncertin e tyre te pare ne lagje, i cili doli me sukses pasi u shiten 160 bileta.. Kenget po dilnin njera mbas tjetres dhe njera me e bukur se tjetra duke mesuar stile te reja dhe duke u permirsuar ne cdo incizim...u krijuan kontakte dhe grupi filloj te leviste neper koncerte dhe evenimente pothuajse cdo jave dhe te gjitha keto pa asnje kenge ne Youtube! Ne fillim te 2008-es filluan te hidhnin disa kenge ne Youtube por jo me shume sukses pasi deri atehere kenget e tyre ishin perhapur me telefona dhe CD te cilat i shperndanin FALAS! Me shume mundim filluan te terheqin vemendjen e publikut qe degjonte dhe download-onte kenge nga Youtube-i.Ne vitin 2009 mbas nje seri koncertesh neper shkollat e Athines, ne nje ‘’freestyle battle’’ u bashkuan me Mc Arogantin. Grupi ishte ne nje faze qe experimentoej, Doza Mc- Johny - P.k dhe Tani-V filluan te bejne disa materiale solo, Mc blero - Andy V dhe Aroganti krijuan grupin Kurorat Fiks dhe ishte iniciativa e Mc blero dhe vullneti i gjithe grupit qe beri te mundur krijimin e studios te pare dhe themelues B.A.V Records Athine ku bene projektin me kryesor te grupit..Me pas krijuan faqen e tyre zyrtare ne Youtube dhe qe atehere jane upload-uar afersisht 200 kenge si dhe 50 - 60 te tjera qe jane te shperndara neper faqe jo zyrtare...15 albume dhe mbi 15 video klipe dhe dokumentare, me rezulltat nje impakt te madh ne Hip-Hop-in shqipetar qe asnjeri s’mund ta mohoje, si bashkepunime me disa nga me te apasionuarit sic jane : TeTanet & +355 si dhe me artiste te rinj, por nje gje eshte e sigurte,me te gjithe i lidhi muzika, emigrimi dhe respekti.

Në vitin 2011, Da New Chain publikojnë albumin "Mikrofoni I Lagjes".

Më datë 13 Maj 2013, Da New Chain publikojnë videoklipin "E Kan Parasysh".

Më datë 7 Janar 2014, Da New Chain publikojnë videoklipin "Flasim Per Pune".

Më datë 9 Korrik 2015, Da New Chain publikojnë videoklipin "Thashethemet", në bashkëpunim me G Bani.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0