Dante Alighieri
Dante Alighieri

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1265-1321)

  • Ndërroi jetë më:
  • 13-9-1321
  • Vendlindja:
  • FirenceBiografia

BIOGRAFIA: Dante Alighieri është një poet dhe autor/publicist i huaj. Lindi ne Maj te vitit 1265 ne Firence dhe vdiq ne Ravena ne vitin 1321. Dante Alighieri ishte poet, shkrimtar dhe politikan italian. Konsidrohet si poeti më i madh i Italisë. Pati një jetë shumë të mundimshme, vdiq në ekzil larg nga qyteti i tij i lindjes. Dantja është autori i Komedisë Hyjnore (Divina Commedia), e cila merret si kryevepër, si antonomasi e letërsisë të të gjitha kohrave. Dante Aligieri jetoi në prag të Rilindjes Evropiane, e c...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0