Më mbaj mend (për 1 muaj)

Daut Zenku
  • Vendlindja:
  • Novosellë
  • Mosha:
  • 71 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 16 Korrik 1949
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♋ Gaforrja
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1
Këndon kryesisht: popullore rapsodike

Daut Zenku është këngëtar i njohur. Ai është edhe kavallist dhe valltar i mirëfilltë dhe muzika ku identifikohet është ajo popullore folklorike dhe burimore Kërcovare. Daut Zenku është i frymëzuar që nga rinia e tij dhe ka ndjek hapat e babit Faik Zenku (i lindur me 03.09.1920 dhe ka ndërruar jetë me 1982). Daut Zenku është një ndër këngëtarët më të vjetër që e këndon dhe e ruan këngën Kërcovare të pastër shqipe. Daut Zenku ka marrë pjesë nëpër koncerte dhe jashtë vendit. Ka 3 Albume:
Albumi i parë është publikuar në vitin 2010.
Albumi i dytë është i publikuar në vitin 2013.
Albumi i tretë është i publikuar në vitin 2015.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet