Më mbaj mend (për 1 muaj)

Dava Gjergji - Aziz Kelmendi Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  21

ooo hajmedet po bon krejt vendi
per nje djal o nga Kelmendi

per nje djal o bre nga Kelmendi
lind e rrit o bre nga Prizreni

lind e rrit o bre nga Kosova
sic e rrit o zogun shqiponja

fjalen plumb o kur e don vendi
emri ti o Aziz Kelmendi

heeej qysh kem thon e kem ni n`demostrata nau perzi
dhom per dhom me milici oo neper gjak kerkoj liri

ish i vogel loti i ra gjakun shokve kur jau pav per mbifitoj per flamur gjak o si lul kuqe mbi sokak

ni betim boni me zemer oj kosov ma i shtrejti emer a moj tok e t`parve t`mi kam me qit ni pushk per ty oo ethet krajlit kam me ja shti

oo kur e ke dreqin mrena as ni her nuk t`knaqet zemra veq ni gja nshpirt na ka met qka ka rrjedh e rrjedh per jet brez mas brezi e mot mas moti oo gjak i paster kastrioti

dy tri vjet tu sjell pa pun ardh nje dit ne shpi e prun nje flet thirrje leter ron si ushtar Azizi shkon diku fell n`zemer Serbis oo nisi jeten e ushtris

si njeri i dores dyt mashum rregull ja kan lyp mashum rregull ma shum pun ma pak buk e ma pak gjum ma pak drejta dhe liri oo si shqiptari ne Serbi

e ni dit e hup durimin seder ron u prek Azizi nau prek djali n`seder t`ron kur ja shan bre bab e nan oo krejt shqiptaret on e mban

dhe u hedh si zot petriti pushken rojes ja grabiti 13 pluma tere goditi mos berdit shen Rankoviči biri shkines more shka ska zakon burri me sha ndaq me hyp ti n`shat kala oo plumi jem ty ka met vra

ka met vra ty neri tokes neri nanes neri motres mos me ra un en doren t`huj oo nje plumb vetit po ja ruj

pak pa vdek oo foli me goje
lamtumir o ti moj ti Kosove
a moj tok e t'parve tmije
e kam qit mor oo ni pushk per tye
edhet krajlit oo ja kam shtije
amanet moj motra ime
mos vajto oo me ligjerime
mos vajto oo si qyqja n'gurë
jam ba shqipe me flamure
ti moj nan o mos u merzite
djali yt bre ty s't'ka korite
se shqiptari oo e ka zakon
pa i vra 10 oo ai vet nuk shkon
veq nje gja oo du me ma fale
si nuk terdha o en shpi gjalle
pot vin krushkt o bre n'kong sharkise
n'flamur tan oo ndasma t rinise
heey nzemer tokes
per hir t'Shqiptarisee.


Ky tekst u dërgua nga Aziz Mulaj

Dava Gjergji - Aziz Kelmendi
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Aziz Kelmendi".
3. Video është e këngës "Aziz Kelmendi", por nuk këndohet nga Dava Gjergji.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Dava Gjergji:


Komente 0