Denisa Saliaj Poezi
Denisa Saliaj

Modeli I Afrikes Nensahariane

Afrika Nensahariane pasqyron shume realitete,jo vetem te rajonit,kontinentit ku ben pjese,historise se tij,dhimbjes,vuajtjes,por nje " Pasqyre Realiteti" me shtrirje Boterore.E para,ky Rajon eshte populluar shume heret dhe normalisht edhe ky vend ka pasur zhvillim,krijim,identitet,qyteterim.POR,ky formim i identitetit dhe ky zhvillim nuk ishte ne nivelin e disa prej kontinenteve te tjere. DUHET THEKSUAR DICKA,QE KONTINENTET NUK EKZISTOJNE,FUNKSIONOJNE...PER TE QENE NJERI PREJ TYRE "QENDRA E BOTES",PAVARESISHT SE KJO KA NDODHUR MES TYRE! Nuk ekzistojne dhe funksionojne per kete,sepse ky Dominim do shtypi te tjeret dhe KJO KA NDODHUR VERTETE.AFRIKA KA QENE SHTYPJA!Afrika nuk u " zbulua" nga Europianet,ajo EKZISTONTE,Por Europa ndryshoi fatin e Afrikes.Si mos te jete rajoni me zhvillimin me te dobet ne bote vendi ku ka qene 600 vjet i skllaveruar??!!? Dhe sikur mos te mjaftoje kjo,Skllaveruesit " Duartrokiten" per kete.Pikerisht kjo eshte me e dhimbshme...Ne periudhen e Rilindjes u krijua dhe nje rryme Humaniste,ku mbizotreonte njeriu me aftesite e tij fizike, mendore e shpirterore.Pikerisht ne periudhen e HUMANIZMIT dhe RILINDJES tregtoheshin skllever nga Afrika drejt shteteve " Humaniste" europiane mes njeri- tjetrit,u skllaveruan miliona afrikane,u detyruan te punonin ne plantacione,porodhimet e se ciles merreshin nga shtetet " humaniste".Ja sa humanizem ka pasur ne bote,ja sa e lavdishme eshte RILINDJA E MADHE!! Teorikisht,ka pasur Rilindje dhe Humanizem ne art,shkence,Letersi,Pikture,madje kemi dhe sot kryevepra te Rilindjes,POR kaq! Vetem ne letra,vetem ne VEPRA ARTI,jo ne VEPRA NJEREZORE,jo ne SHOQERINE NJEREZORE.Afrika Nensahariane eshte rajoni me i varfer ne bote se ka qene nje rajon i skllaveruar per 600 vjet,i shfrytezuar ekonomikisht,i denuar me shkelje te drejtash,nje shtet i vonuar ne pavaresi.Madje,faktori me i dhimshen eshte PABARAZIA! Paksa e pakuptueshme te zhvillohet nje Rajon ku " te bardhet" duhet te jene ne pushtet mbi " te zinjte"???!!! S'ka ndarje i/e bardhe,i zi,ne jemi njerez,lindim te barabarte dhe te lire! Mund te isha dhe une nje nga ata dhe europianet ( skllaveruesit) mund te ishin' ata',por kjo nuk vlen kur vjen fjala per mbreterim,dominim,force,pushtet,para,titull...Si mos te jete Rajoni Me i Varfer ne Bote ku burimet minerale nxirreshin dhe merreshin ( tani blihen) nga europianet??! Gjithsesi,faktori me i dhimbshem ka qene SKLLAVERIA!Skllaveria dhe Pabarazia ka perfshire dhe paqendrueshmerine politike,sepse dime fare mire qe; para se te Afrika e Jugut te shpallej Demokraci njerezit me lekure te bardhe( qe ishin pakica) nuk pranoin te ecnin as ne te njejten rruge me njerezit qe ata i quanin " te zinj"( shumica).Sot,Bota po ' ndergjegjesohet'per skllaverine qe ka kaluar Afrika,por serish nuk mjaftojne ato pak investime.Ata kane shume me shume nevoje per ushqime,ndarje te barabarte te ushqimit,ndihme ne fushen e Teknologjise...sepse dhe ata meritojne nje jete me te mire. Vuajtja e tyre nuk ka " shperblim"! Perpos zhvillimit ekonomik,ky rajon ka nevoje te trajtohet si gjithe rajonet e botes,sepse nuk te ben " HERO" epersia! NUK KA NEVOJE TE PERKRAHEN SHTYPESIT,POR TE SHTYPURIT!

- Ese nga Denisa Saliaj


- U dërgua nga Saliaj -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0