Dervish Shaqa
Dervish Shaqa

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1912-1985)

  • Ndërroi jetë më:
  • 13-4-1985
  • Vendlindja:
  • DeçanBiografia

BIOGRAFIA: Dervish Shaqa është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike. Lindja dhe vdekja e këngëtarit legjendar të shqiptarëve, Dervish Shaqa shënohet me dy data të rëndësishme historike. U lind në vitin 1912, në vitin më të përgjakshëm shqiptar, kur Serbia me ndihmë të Rusisë, shteteve sllave dhe evropiane, copëtuan Shqipërinë e katër Vilajeteve dhe ua bënë “tapi” Greqisë, Bullgarisë, Serbisë dhe Malit të Zi. Vdiq më 13 prill të vitit 1985, në Tiranë, dy ditë pasi kishte vdekur edhe prijësi komunist i Shqipërisë, E...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje💿 Albume» Dërgo Një Këngë »


Komente 2