Më mbaj mend (për 1 muaj)

Dervish Shaqa

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  58
(1912-1985)  
  • Vendlindja:
  • Llukë E Epërme E Deçanit 
BIOGRAFIA: Dervish Shaqa është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike. Lindja dhe vdekja e këngëtarit legjendar të shqiptarëve, Dervish Shaqa shënohet me dy data të rëndësishme historike. U lind në vitin 1912, në vitin më të përgjakshëm shqiptar, kur Serbia me ndihmë të Rusisë, shteteve sllave dhe evropiane, copëtuan Shqipërinë e katër Vilajeteve dhe ua bënë “tapi” Greqisë, Bullgarisë, Serbisë dhe Malit të Zi. Vdiq më 13 prill të vitit 1985, në Tiranë, dy ditë pasi kishte vdekur edhe prijësi komunist i Shqipërisë, E...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

2 🔥

Mbreti I Folklorit Shqipëtar

★★★★★


    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »

Tags: Dervish Shaqa

Komente 2