Më mbaj mend (për 1 muaj)

Patkoi

E di ti ,se patkoi
eshte kepuce, e kalit,
pa te, nuk besoj
se mund ti ngjitet malit.

Nga rrezja qe percllon
fjolla e bere acar,
patkoi eshte gjithmone
ilaq i parapare.

Keshtu qe dimer, e vere,
me vete i mban,
por kur i prishen ,atehere
i rregullon mjeshtri nallban.

Kovac, populli e therrete
patkojt kur ja gozhdon,
kalin nuk e vret
dhe nuk e lendon.

Por per hamshorin
patkoi s'eshte ne trend ,
se eshte banor
fushave pafund ,ku ngarend.

- Poezi nga Diell RushitiZgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Komente 0