A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Errësirë

Në errësirë, në vetmi të madhe aty ku s’mundet të depërtojë uturimë e botës së jashtme, mundesh me e dit’ çka është liria,
Fjalë e shenjtë sa vetë qielli përskaj tokës.

Liri po, dua. Me ik prej gjithkundit e me ik askund, të lodroj si fëmija larg përbindshmërisë njerëzore. Jo jo, njerëz nuk dua. Errësirë përditë, pengesë lirie ku hyn materiali, jo i ndërtimit, ç’shaka djallëzore, sarkazëm therrëse. Këtu del dëshira për “fluturim”. Në errësirë, aty detyrohesh të ecësh në kuturu, pa ditur nëse vritesh a gjak bëhesh ndër gjunjë, se fundi mëshirë jo nuk njeh, zbardhur dhëmbët nën vete fshehur, dhe për ty, errësirë është, si për të gjithë.

- poezi nga Dionis Xhafa


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2018