A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Poseidoni Nuk Është I Lumtur

Poseidonin njerëzia, e shihte me smirë të madhe,
tek e vëzhgonin me muskujt të tijat, kur lahej me ëndje në det të paanë,
zhytej poshtë në thellësi të detit, e dilte lart si një feniks,
sa habiste tërë njerëzinë, e cila mrekullohej e do të donte pushtet të tillë.

E mendonte popull i tërë, sa i lumtur Posedioni mund të jetë,
pushtet ka, forcë po, trup e muskuj bëra bashkë, si ndokush në të rrallë,
po kërrkush nuk e dinte se pushtet i tij rëndonte fort, si ngarkesë në një urë të prishur,
një shpatë mbi Poseidonin ngrihej nga deti gjer në qiell. Ishte shpatë e Demokleut, më e rënda, më e trishta.

Poseidoni lahej prapë, pushtet kishte në gjithë detin e paanë,
e me smirë e shihte njerëzia, si lahej, përlahej e frigëllkonte nën ujë të kripur,
e të gjithë mendonin krejt pa rreshtur: "Sa i lumtur është Poseidoni", por kërrkush shpirt të tij nuk dinte. Poseidoni, jo, nuk është i lumtur.

- poezi nga Dionis Xhafa


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019