Dionis Xhafa Poezi
Dionis Xhafa

Lumi, Dëshmitari Historik

Në vitin 1400 ushtria osmane fitoi në një fushë në Kosovë,.
Në vitin 1500 zyrtarët e Portës së Lartë ndërtuan urën që ndan dy komuna,
Pashë urdhra ç’njerëzore, punëtori dhe vdekje atë vit.

Në vitin 1600 furia osmane arriti në kulmin e vet, kryengritësit kishte raste që lyenin vendin me gjak.
Në vitin 1700, qytete të mëdha u ngritën, kryqi i dikurshëm u zëvendësua me gjysmë-hënë.

Në vitin 1800, pakënaqësi dhe brejtje kishte fort nga brenda, kurse nga frika dhe servilizmi, njerëzit vazhdonin të konvertoheshin.
Në vitin 1900, katër tigra u bënë kundër luanit, e mundën në Stamboll, perandoria ra.
Në vitin 2000, vendasit bënin çmenduri, se vetë ishin të paaftë të qeverisnin dhe kasaphanë pashë sërish.

Kurse prej atëherë çdo ditë njësoj bie shi, vesë dhe borë,njerëzia lind dhe vdes, ka mirësi dhe keqësi, vuajtje dhe gëzim.
Nga lumi, dëshmitar historik.

- Poezi nga Dionis Xhafa{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0