Dionis Xhafa Poezi
Dionis Xhafa

Njeriu Me Migrenë

Si shndërrohet njeriu, në modernitetin që jetojmë, në një kandër dhe me migrenë është,
i stërmunduar prej problemesh të shumta, kthehet në vdekje për së gjalli, njeriu, dhe shqiptari gjithashtu,
migrena është sëmundje e modernitetit, kur njeriu jeton sikur është në ajër dhe në ëndërra
e realiteti është shmangur, ajri, cicërimet e zogjve, këto bukuri, që nuk shijohen për shkak se më së pari në jetë vjen interesi i zyrave të fëlliqura.

Njeriu me migrenë, ja koha që jetojmë dhe të gjithë në depresonin e vet,
në urbanin e Tiranës së Re një grua fliste me vete dhe bërtiste: “O zot si do jetoj unë, sa halle kam, ku shtëpia, ku katandia”,
sa cmenduri, dhembje e madhe e një kombi plot vuajtje, që vetëm të bren e të vret përditë, si ulcerë të grin,
a kombi im, a kombe të botës, që dëfreheni në tragjedi të mëdha, botë e zezë pse duhet të ekzistojë, o kombe mizore të botës të zezë.

- Poezi nga Dionis Xhafa{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0