Më mbaj mend (për 1 muaj)

Kundërpedal

Kur jeta të vjen kundërpedal,
ndjen një dhimbje të fortë në zemër,
nis ngadalë dhe ndjen fort mall,
për normalen, diellin e jetës.

Momentet kundërpedal,
më të vështirat që mund të shfaqen,
Azuris bie poshtë, digjesh si magall,
e shkatërrohesh, nxihesh, pataksesh.

Por njeriu që ka nder dhe forcë,
në të tilla raste vlen të gjykohet,
dhimbjen arrin ai ta mposhtë,
dhe në mjegulla, trazira, harrohet - harrohet.

- poezi nga Dionis Xhafa


- Poezia u dërgua nga Dionis Xhafa -

Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet