Më mbaj mend (për 1 muaj)

Andromaka

Andromakën nëse e shihni në varre vriteni,
në Sharrë, atje ku ngrihet hija e saj e zezë,
merrjani shpirtin dhe me litar lidheni,
Judën e poshtër, që Jezusët dogjën në jetë.

Po të shoh në sy moj idhnake, i ënjtur dhe me gjak,
tradhtinë tënde vlove në eshtra varresh, në hunj, në deje,
sot u terra në varrime, u ndoza krejt dhe mora flakë,
prej tinëzisë, mashtrimit, llumit, prej teje.

E njerëz, Andromakën nëse shihni, si grua Jude,
vriteni me thonj, me inat e vrer, derisa të çliroheni,
se ajo është një krimb, veshur me kostum fluture,
hidheni në varr, lopatat nxirrni, në ferr flakeni.

- poezi nga Dionis Xhafa


- U dërgua nga Dionis Xhafa -
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3 / Votuan:  1

Komente mbi këtë krijim