Dionis Xhafa Poezi
Dionis Xhafa

Lindja

Tetida, e zhyti Akilin në Stinks,
dhe e bekoi me pavdekëësi nga ujë i shënjtëruar,
por diku Akili i vogël duhej të mbahej, e ishte thembra,
dobësia e madhe e globit të madh.

Nga hyjni lindi dragoi përmbi të gjithë,
ndër udhëtime fluturake, e ndër shpata të mprehta,
që u sakrifikua në emër të fitores së Greqisë,
e kryqet u thyen, përcëlloi dielli, i shndërritshëm si verbëri e frikshme.

- Poezi nga Dionis Xhafa


- U dërgua nga Dionis Xhafa -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0