Më mbaj mend (për 1 muaj)

Po Goditet Akropoli

Tokat po tronditet, Akropoli po tronditet, miq,
Notre Dame po digjet, Europa po dridhet, fort,
mos ndoshta iu shtrëngua fuqishëm laku lirisë,
e po duket se është kohë e krisjes, e mallit, lotit.

E kur goditet Akropoli, kur digjet maja e kulturës,
do të thotë se trazira ka shumë poshtë, në këmbë,
sa dhe Zotat mbi Olimp po habiten, po bëhen turbullt,
e në ka Zot e Perëndi, jo nuk duhet më ta lejojë këtë lëmë.

Se djeg malli dhe përcillet loti,
njerëzi, po dridhet Akrpoli.

- poezi nga Dionis Xhafa


- Poezia u dërgua nga Dionis Xhafa -

Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet