Më mbaj mend (për 1 muaj)

Qiell Me Yje Zjarri

Qiell me yje zjarri është ky që është sonte,
pjesa qiellore ka errësirë dhe terr shikoj,
ndërsa kudo nëpër re ka forcë, jehonë,
e shikoj këtë qiell, këta yje e fort i adhuroj.

Por se di pse mister mbetet prapë, mister,
dhe dashuria e mirësia vjen si gjysmë-hënë,
nuk e di nga u errësua koha kështu, përse,
dhe dëshirat e zjarrta si kjo natë me zjarr flakërojnë.

- poezi nga Dionis Xhafa


- Poezia u dërgua nga Dionis Xhafa -

Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet