Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Vendlindjen

Buzëqeshjet E Vendlindjes

Buzëqeshjet e vendlindjes janë të ëmbla mjaltë,
dhe fëmijet rriten me ëmbëlsi gjithashtu,
dhe kur shoh fushat e malet më bëhet zemra mal,
e fluturat fluturojnë, mbi malet, zanat, një pishë, një dru.

Dashuria do të doja të vlonte nëpër zemra,
vogëlushet të rriten me më të mira,
varfëria të mos dergjet, as harresa,
mos të nxihet dhe të rrijë larg mëshira.

- poezi nga Dionis Xhafa


- Poezia u dërgua nga Dionis Xhafa -

Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet