A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Kumarxhiu

Kumarxhiu hedh valle dhe feston me para të fituara pa djersë,
ah botë e kotë, njerëz të ulët që përkulin kurrizin për copë buke,
ja si fitohet paraja, një ding, plot, hahah qesh djallëzisht ai, i dehur.

E vetëm fiton e qesh, derisa gazi nis e shuhet ngadalë,
si një qiri që fillon dhe pikon pjesën e vet,
e nis bëhet si fëmija, si vogëlushët kërkon ndihmë, mes katër rrugësh,
zhytur në borxhe, braktisur në trotuar, me shishe vodke.

E sheh njerëzia, e tregon me gisht, e shihni atë: “Është kumarxhiu”.

- poem written by Dionis Xhafa


- Submitted by Dionis Xhafa -

Choose star rating

Rating:  3 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019