Më mbaj mend (për 1 muaj)

Ulërimë

Ulërimë si e ujkut, tërmet e buçiste, marrëzi e marri,
mallkim e mërzitje, koha çan përpara si kafshë e keqe,
uturin era, dritarja çahet e plaset, kërcet si shishe vere që e plas në tokë,
ulërimë, erë, mallkim, e prape vjen ulërimë, ulërimë, ulërimë.

Alban, sendit i shkohet pas sendit, mallit e floririt, Alban,
vendin tënd e shqyen dhe e shkatërruan, e mënxynë, e grisen në 1000 copash,
tërmet, qesh e qaj, tërmet, qaj e qesh, në qiell përjetë në këtë dhe, pa u ndalur ka vec… ulërimë, ulërimë, ulërimë.

- poezi nga Dionis Xhafa


- Poezia u dërgua nga Dionis Xhafa -

Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet