Më mbaj mend (për 1 muaj)


Djemte E Detit - Balade Per Jakup Ferrin

Kopjoni linkun URL të videos, duke shtypur "SHARE" në Youtube dhe me pas "Kopjo Link". Nga një komputer, linku mund të merret edhe duke klikuar mbi videon me butonin e djathtë dhe duke zgjedhur "Kopjo URL video". Vendosni linkun me lart dhe shtypni "DËRGO".

Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Balade Per Jakup Ferrin".
3. Video është e këngës "Balade Per Jakup Ferrin", por nuk këndohet nga Djemte E Detit.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.

Djemte E Detit - Balade Per Jakup Ferrin  Lyrics


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  17

Këngë e albumit:

"Izolimi Vdes"

Pjesëmarrëse në

Festivali i 35-të në RTSH

Komente

Asnjë Koment

01/12/1996

1996-11-30T23:00:00+00:00C'eshte ai gjog i kuq e i bardhë
nga beteja sjell haberin
mespermes bjeshkës i bie
fill i vetem pa luftarin

Si dori i lashte legjendash
ai po vjen me vrap drejt pragut
as ujevarat e Valbonës
nuk po lajne rrekete e gjakut

(refreni)
Jakup Ferri mor ku je
therrasin malet me piskam
tridhjet' krena i ka pre
me shtat plage po rrin ne kambe
(dy here)

Ndal doriu n'shteg' t'oborrit
shkume nga goja, hingellima
mbreti trimi n'fushe t'mejdanit
gjakun e tij e piu lendina

Rrin mbeshtet si shkrep mbi mal
rrjedh e lumit vale gjak
syte i ka ai tek vatani
Jakup Ferri me bajrak

(refreni)


Ky tekst u dërgua nga G-nomenAkordet:

Intro:(distorsion)
d----9-9-9-7-9-10------9-9-9-10-9-7-----
h-h-h-a-h-c-------h-h-h--c-h-a-------

Verses&chorus:(distorsion)
H5(VII)
H5(VII)
H5(VII)
C5(VIII)

Outverse&Outchorus:(distorsion)
A5(V) A5(V) D5(X) C#5(IX) C#5(IX) A5(V) H5(VII)

Postchorus:
Play the INTRO part.

Perderisa Lead guitar luan SOLON,Rhythm guitar mban keto ‘riffe’:
Fillimisht njesoj si VERSES&CHORUS,pastaj OUTVERSE&OUTCHORUS,megjithate akordi i fundit nuk kthehet prape ne H5,por D5 dhe vazhdon:
D5 C#5^D5^C#5^D5 C#5^C5^C#^C5 C5^H5^C5^H5(nuk jam i sigurt nese behen keshtu kombinimet,po keto jane akordet).

Interlude:(post-solo)
H5 H5 H5-(Lead Guitar:ben skale ne Hm) /-dy here
E5 E5 E5-(Lead Guitar:ben skalë ne Em) /-dy here
Pastaj nje skalë ne Hm edhe vazhdon VERSE e fundit,pastaj me radhe…deri ne fund(ne H5).


Sqarim:Per ata qe nuk e dijne akordi ne “5” luhet zakonisht kur perdoret distorsion, qe nenkupton se kapen vetem tre telat e fundit te akordit perkates. Ndersa me numra romakë shenohet fusha ku duhet te kapen, duke ditur qe i njejti akord kapet ne shume fusha. Ja po i shenoj ne TAB akordet e perdorura, qe te jem me i qarte:
H5(VII) C5(VIII) C#5(IX)
g----------------------------------------------
D----9-----------------10--------------11------
A----9-----------------10--------------11------
E----7------------------8---------------9------


D5(X) A5(V) E5(VII)
g-------------------------------9--------
D----12-------------7-----------9--------
A----12-------------7-----------7--------
E----10-------------5--------------------


Më Shumë Këngë Nga Djemte E Detit:

Më Shumë...


Komente mbi këtë këngë


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet