Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË

Tema: Poezi Për Dashurinë e Humbur

Shiu Ate Nate

Hej zemer je aty, dil pak jasht e qiellin shiko,
Nuk ka yje, ato i mbuluan ret e zeza,qe ti i do,
Me thuaj tani qe po e ndjen kete shi,
A te ngjan ndopak me lotet e mi?
Tani futu brenda, se mos ftohesh,
futu ne dhomen tende,prane xhamit te afrohesh,
I degjon ato pikla shiut qe bien mbi xham?
A te kujtojn ndonje dit te vecant?
per ty nuk e di, por per mua po,
Si tani kerciste shiu, kur te pyeta "-a me do?!"
Hej shpirt, une jam ketu jasht ne shi,
Lotet me jane e vetmja shoqeri,
Uji po rreshket ne trupin tim te ngrohte,
Po fillon te ngrije, kam shum ftohte.
te dridhurat me kane kapur si asnjehere,
Bashke me shiun po fryn dhe ere.
Rrapatush, po ben ftohte, eshte acar,
zemra nuk po rreh me si me pare.
Ej bebu ime dua ndihmen tende,
kerkoj frymen tende me endje.
E ndjej qe dora ska me fuqi te shkruaj,
ndaj eja tek une shpejt, se nuk jam e huaj.
Po e ndjej doren e dikujt te veshur me te bardha,
po me therret ti shkoj nga mbrapa.
ooo shpirti imeee 1 bubullime e madhe ra,
zemra po ngadaleson, fuqi te rrah me nuk ka.
Fryma ime e fundit ty te perket,
ndaj po te le nje amanet:
"nese do kesh ndonjehere dicka per te me thene,
eja tek varri vetem naten per hene.
mos me sill lule, por 1 pene dhe 1 flet te bardhe,
qe te shkruaj per ty dashuria ime e pare."
RRAPATUSHI ime, tani fryma me mbaroi,
ska me "DUSH" ajo iku, ne boten tjeter shkoi !

- poezi nga Donika Dona


- Poezia u dërgua nga Dona93 -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  25

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet