A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Dorina Garuci
  • Origin:
  • Shkodër 
  • Residence:
  • Austri 
  • Age:
  • 26
  • Birthday:
  • 29 January 1993
  • Zodiac sign:
  • ♒ Ujori
Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  17
Music genres: Pop

Dorina Garuci is a popular singer. Qe ne vegjeli, kopesht me sakte, u dallua per talentin e saj. Fillon shkollen , ne klase te pare tek shkolla e Mesme Artistike "Prenk Jakova" Shkoder , ku studion per 12 vite me rralle, per violine. E angazhuar si me kengen ashtu dhe me violinen ,si dhe larmishmeria e rrymave te te kenduarit , ben qe Dorina te dallohet nga artistet e tjere.

Karriera e saj, tashme 12 vjecare, ka filluar ne moshe teper te vogel qe ne moshen 5-vjecare. ne Qershor 1998 per here te pare kendon ne teatrin "Migjeni" Pjesemarrese e festivalit mbarekombetar te femijeve Shkoder, duke vazhduar keshtu si veterane e ketij festivali deri ne vitin 2003. Perfaqesuese e Shqiperise, ne Moske te Rusise, se bashku me qendren kulturore Shkoder, ku fituan cmimin e “gazetarise” , nder 22 shtete te botes.
Fituese e vendit te dyte ne “Bilbilat e vegjel te Shkodres kendojne” 2003.

Fituese e vendit te pare per kengetare te spektaklit “Fest talent 2003”, Tirane

Qershor 2004, Fituese e vendit te pare ne spektaklin “Gjeniu i vogel” , Edicioni i pare prane TV Klan, ku nga 5000 femije te Shqiperise e trevave te tjera shqipetare,u rendit e para.
Shkurt 2008, Fituese e vendit te dyte ne spektaklin “Ethet 4” prane Top Channel.

Dhjetor 2008
Pjesemarrese ne festivalin mbarekombetare e 47-të në RTSH, ku fituesi shkon ne Eurovizion. Ne kete festival renditet ne 7-teshen me te mire me këngën "Dita 1 Jete".
Shtator 2008 e ne vazhdim Soliste ne spektaklin “E diell”, ne nje nder televizionet me prestigjoze ne Shqiperi, Top Channel.

Më datë 19 Shkurt 2009, Artistet E Shkodres publikon videoklipin "Atdheut". Muzika e këngës u punua nga Zef Coba, teksti nga Gjergj Fishta, ndërsa për orkestrimin u kujdes Shpëtim Saraçi.

Shtator 2009 Perfaqesuese e Shqiperise se bashku me banden Frymore te Shkodres, ne GIuliannova e Roseto, ku u privilegjuan me cmimin e pare duke lene mbrapa 10 shtete europiane si Italia, Cekia, Hungaria etj.

Në vitin 2008, Dorina Garuci ishte finaliste në Ethet E Së Premtes 4.

Në Dhjetor 2009, Dorina Garuci merr pjesë në Festivali i 48-të në RTSH me këngën "Sekreti I Dashurise". Ne kete festival renditet ne 8- shen me te mire.

Maj 2010 Serish perfaqesuese e Shqiperise se bashku me banden Frymore te Shkodres, ne GIuliannova e Roseto, te ftuar nderi, si rezultat i cmimit te pare, te fituar vitin e kaluar.

Në Maj 2010, Dorina Garuci merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "Ti".

Korrik 2010 Perfaqesuese e Shqiperise se bashku me shoqaten OJF “The Door” , ne Norvegji, ne kampionatin europian te futbollit per meshkuj dhe femra..ku Dorina perfaqesonte kulturen dhe artin Shqipetar, duke kenduar.

Më datë 11 Shtator 2010, Dorina Garuci publikon videoklipin "Me Ty Prane Zemres".

Në Dhjetor 2010, Dorina Garuci merr pjesë në Festivali i 49-të në RTSH me këngën "Mirmbrema Engjelli Im". Ne kete festival renditet ne 6-shen me te mire.

Ne 2011 ka qene gjithashtu e angazhuar me aktivitete e koncerte te ndryshme si brenda ashtu dhe jashte vendit.

Ne 2012 fiton te drejten e studimit ne nje nder Konservatoret me te mire te Europes, ne Konservatorin e Vjenes ne degen e Musicalit. Nder 208 konkurente nga e gjithe Bota, e drejta e studimit jepej vetem per 8 fitues, nder to dhe Dorina, e cila behet dhe shqiptarja e pare qe fiton dhe studion nje dege te tille.

Momentalisht i eshte perkushtuar totalisht studimeve te saja ne Vjene. ndonese i mungon Shqiperia dhe familja e saj.

» Edit Bio »

» Song Lyrics »

Ethet E Së Premtes

(Finalist)

Gjeniu I Vogel

(Winner)


More news about Dorina Garuci »
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019